ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR, Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törenlere katıldı.

Törene Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR’ ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Garnizon Komutanı İhsan BAŞBOZKURT, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Şehit Aileleri, Gazilerimiz ile diğer protokol üyeleri katıldı. Tören Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Şehitlik anıtına çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşuyla beraber üç el saygı atışı yapıldı. İstiklal Marşının okunmasının ardından Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Garnizon Komutanı İhsan BAŞBOZKURT Şehitlik Özel defterini imzaladı. Daha sonra şehitlerimizin temsili mezarlarına karanfil bırakıldı.

Şehitler Abidesindeki törenin sona ermesinin ardından Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR ve diğer protokol heyeti Şehit Mezarlığına geçerek mezarlara kırmızı karanfiller bıraktı. 

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Eyyübiye İlçesi Şair Nabi Anadolu Lisesi tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Günün anlam ve önemi belirten bir konuşma yapan Eyyübiye İlçesi Şair Nabi Anadolu Lisesi Okul Müdürü Bülent ERKAN; ´´ Kılıcı kullanan bilek ve yüreği ahlakla adaletle, sevgiyle ve birlik duygusuyla beslemek gerekir diyen Şeyh Edebali’ nin bilgeliği ile yoğrulan Osman Gazinin deyişiyle; ya biz ya onlar, ya yurdumuz bize ya onlara. Şimdi helallik alalım, vurulursak helal vurulalım, şehit olalım, gazamız mübarek olsun düsturunu , kalplerine yazan kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anmanın huzurunu yaşıyoruz. İnancımız odur ki ; o kahramanlar şehadet şerbetini içerken görevlerini yerine getirmenin ilahi hazzını tattılar. Tattılar da karşılarında nefret kusan düşmanın acizliğine gülerek , canlarından aziz bildikleri vatanlarına düşman çizmesini bastırmadılar.´´ dedi.

Burada Şehitlerle ilgili ”Çanakkale Geçilmez” isimli serginin gezilmesinin ardından, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, “Çanakkale bir destandır.Hem de unutulmaz bir destan, Çanakkale milletimizin meşalesidir.Geçmişini aydınlattığı gibi geleceğini de daima aydınlatacak olan muhteşem bir destandır.Çanakkale şuuru sadece o günü anmakla bitmez.O şuurla vatana ve millete değer vermekle mesele gerçek değerini bulur” dedi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği, Eyyübiye İlçesi Şair Nabi Anadolu Lisesi tarafından sahnelenen programa geçildi. Öğrencilerin hazırlamış olduğu Oratoryo (Çanakkale Ruhuyla Yeniden Dirilmek) ve Tiyatro (Kınalı Hasan) duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

 

Programın ardından tören sona erdi.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.