Haberler Derman’ın Kızlarına “Derman” Oldular

Derman’ın Kızlarına “Derman” Oldular

Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı Derman köyünde 7 kızın okula gönderilmediği haberi İl Milli Eğitim Müdürlüğü KEP(Kızların Eğitimi Projesi) Ofisine ulaşınca görevli öğretmenler hemen harekete geçerek okullaştırma çalışmasına başladılar.

Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı Derman köyünde 7 kızın okula gönderilmediği haberi İl Milli Eğitim Müdürlüğü KEP(Kızların Eğitimi Projesi) Ofisine ulaşınca görevli öğretmenler hemen harekete geçerek okullaştırma çalışmasına başladılar. Hemen İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ile irtibata geçen KEP Ekibi durumu iletti. Bunun üzerine yedi kızın okula gönderilmediği Haliliye İlçesine bağlı Derman köyüne İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ile birlikte İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hülya Aydoğdu, KEP Proje Uzmanları Mustafa Gümüş, Yasin Yaşuk ile il proje ekibinden Sabri Pala gitti.

Örencik Ortaokuluna taşıma sistemiyle gitmesi gereken öğrencilerin gitmemesi önce okul idaresini ve öğretmenleri kaygılandırdığı gibi üzmüştü de. Öğretmen ve idareciler kızların aileleriyle sürekli görüşmesine rağmen bir türlü okula göndermeyi ikna edememişler. İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirildikten sonra hemen harekete geçen İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şube Müdür Hülya Aydoğdu ile KEP Uzmanları Mustafa Gümüş, Yasin Yaşuk ile il ekibinden Sabri Pala Derman köyüne gidip köyün muhtarı ve ailelerle görüşerek kızlarını okula göndermesi için ikna ettiler. Ailelerin olumlu ifadelerini duyan kızlar bir anda duygulanarak sevinçten gözyaşlarına hâkim olamadılar. 

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci Derman muhtarı ve köylülerle biraz sohbet ederek, “Lütfen bu çocuklarımızın önünü karartmayalım. Okula göndermekle onların dünyasına ışık vermiş olacaksınız. Cahil bırakmaya hakkımız yok. Okullarımız ve öğretmenlerimiz evinizin önünde çocuklarınız için hizmet vermektedir. İleriki yıllarda bu kızların kendi ayakları üstünde durması, ufku genişlemesi ve kendi problemini kendi ağzıyla ifade edebilmesi için eğitim şarttır açıdan bugünden itibaren çocuklarımıza okula gitme konusunda desteğimizi eksik etmeyelim. Bu çocuklar yarınımızın büyükleridir. Onlara emanet edeceğiz ülkemizi. Eğitimli ve kültürlü nesillere bırakmak için okula gitmelerine yardımcı olacağız. ”diyerek özellikle kızların okullaşması konusunda dikkat çekti. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve yanındakilerle okulu ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu. Öğretmen ve öğrencileri ziyaret ederek onların sorunlarını dinledikten sonra öğrencilere giyim ve kırtasiyeden oluşan hediyeleri takdim etti.

 

 

kız çocuklarıkız çocuklarıkız çocukları

kız çocuklarıkız çocuklarıkız çocukları

 Yayın:15.11.2013 - Güncelleme:15.11.2013 - 11:53 - Görüntülenme:281