ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜSLÜM GÜLEL ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

MÜSLÜM GÜLEL ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN BÜYÜK BAŞARISI

     Müslüm Gülel Ortaokul Öğrencileri NASA tarafından düzenlenen SALLY RIDE EARTHKAM PROJESİ´ ne müracaat ederek NASA’ nın veri tabanı üzerinden Uzaydan Dünyanın herhangi bir yerini görüntüleme fotoğraf çekme imkanını elde ettiler. Katılım töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ;  Sürekli gelişen ve değişen bilim sayesinde ülke sınırlarının çok sathi kaldığını, bilimin sınır tanımadığını, dünyanın en ücra yerinden en gelişmiş yerine kadar hemen herkesin etkileşim içinde olduğunu belirtti. İLCİ, Şanlıurfa olarak artık kendi kabuklarına sığmadıklarını, bilim dünyasında bizim de olduğumuzu ortaya koymak için gece gündüz çalıştıklarını, bu projenin de bunun kanıtı olduğunu belirtti. Projeye katılım sağlayan Öğretmenimizi, öğrencilerimizi ve onları yüreklendiren okul idarecilerini tebrik ediyorum, dedi.

     Proje ile ilgili bilgi sunan  Danışman   Senem ÇABUK ise; NASA’nın, alanında uzman öğretmenler ve öğrenciler için hazırlamış olduğu Sally Ride EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle School Students =Ortaokul öğrencilerine Dünya hakkında bilgi kazandırma) projesine 4 – 7 Kasım 2014 tarihleri arasında ISS = International Space Station (UUİ=Uluslararası Uzay İstasyonu) üzerinde yer alan yüksek çözünürlüklü kameralarını bizim isteklerimiz doğrultusunda 4 gün kullanmamızı sağlamıştır. Bu sayede öğrencilerimiz Dünya’nın herhangi bir koordinatında bulunan yerleşim yerinin görüntüsünü sansürsüz ve yüksek çözünürlüklü olarak bizzat elde ettiler.

     Söz konusu projeyi 4-5-6-7 Kasım 2014 tarihlerinde saat 06:45 – 11:20 arasında aşağıda belirtilen Astronomi, Uzay ve Coğrafi Bilimlere ilgisi olan ve sistematik çalışan 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan 7 kişilik ekibimizle gerçekleştirdik.  Sally Ride EarthKAM projesi temel anlamda öğrencilerin Dünya’mızı keşfetmelerini ve Dünya üzerinde gerçekleşen meteorolojik olayları gözlemlemesi amacıyla öğrencilere sağlanan bir imkândır. Konuşmasının sonunda Senem ÇABUK,  Bu projeyi gerçekleştirirken yardımlarıyla başarılı olmamızı sağlayan tüm öğretmen arkadaşlarıma ve idarecilerimize teşekkür ediyorum.’ dedi.

     Konuşmaların ardından başarılı Öğretmen ve Öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ve Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet DEMİR tarafından ödüllendirildikten sonra program sona erdi.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.