ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Açılıyor

Dershanelerin Eylül 2015’te kapatılması kararının ardından okullarda açılacak ‘ücretsiz kurslar’ bugün başlıyor. Hafta içi saat 22.00’ye kadar sürecek kurslarda öğretmen açığını kapatmak için üniversite öğretmenleri de görev alacak.
Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Açılıyor

Dershanelerin Eylül 2015’te kapatılması kararının ardından okullarda açılacak ‘ücretsiz kurslar’ bugün başlıyor. Hafta içi saat 22.00’ye kadar sürecek kurslarda öğretmen açığını kapatmak için üniversite öğretmenleri de görev alacak.

             İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî örgün ve yaygın eğitim kurumlarında istekli öğrenci ve kursiyerler için açılacak olan kurslarla ilgili İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Arif Kırıkçı başkanlığında toplantı yapıldı. Öğrencilere ders dışı zamanlarda çeşitli derslere takviye, ortaöğretime ve yükseköğretime hazırlık amacı taşıyan bu kurslar hakkında müdür yardımcısı Kırıkçı, şunları söyledi.

“Dershanelerin Eylül 2015’te kapanacak olmasıyla öğrencilerin “takviye ders” ihtiyacını, ücretsiz verilecek bu kurslarda karşılama kararı alan bakanlık, öğretmen açığını da ücretli öğretmenle karşılayacak. Bakanlığın yayımladığı yönergeye göre bu kurslar, hafta içi gece 22.00’ye kadar sürebilecek . Ortaokul ve lise öğrencileri okullarındaki, mezunlar halk eğitim merkezlerindeki kurslara gidecek. Bir okulda kurs açılmazsa öğrenciler kurs açılan başka bir okula kayıt yaptırabilecek.

Bir kurs en az, dönemlik 36 saat, yıllık 72 saat olacak. Ancak üst sınır belli değil. Ders saati 40 dakika. Kurslar hafta sonu olduğu gibi, yarıyıl ve yaz tatillerinde de yapılacak. Hafta sonları yapılan kurslar her gün en fazla 8, en az 2 saat olacak. Aynı ders üst üste aynı gün 2 saatten fazla olmayacak.

Kurs açmak için gereken öğrenci sayısı 10. Sınıf mevcutları 20 öğrenci olacak ama tek gruptan oluşan kursta bu sayı 25 olabilecek.

Hangi derslerden kurs açılacağını talep belirleyecek. Veli ve öğrenci öğretmenini seçebilecek.

Kurslarda tıpkı dershanelerdeki gibi dönem başında seviye tespit sınavı yapılacak ve öğrenciler seviyelerine göre gruplandırılacak.

Öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerilerini ölçmek için her ay değerlendirme yapılacak. Eksiği görülen konular tekrarlanacak.

Öğrencilerin kursa devam zorunluluğu var. Toplam ders saatinin 10’da biri kadar özürsüz devamsızlık yapanın kaydı silinecek. Yani 72 saatlik matematik dersinde öğrenci yıl içinde 7 saat gelmezse kurstan atılacak. Devamsızlık SMS olarak ailesine bildirilecek.

Kursta disiplini bozan öğrenciye bulunduğu sınıf kademesinin ilgili mevzuatına göre işlem yapılacak, yani disiplin cezası var.

Okullar “görevlendirme” yoluyla başka okullardan öğretmen transfer edebilecek. Bu transfer akademisyenleri de kapsayacak. Öğretmen haftada 21 saat verdiği dersin dışında kurslarda da 19 saat ders verebilecek. Kurstaki ders için ek ders ücreti alacak”

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.