ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARLAYA DEĞİL, BİLİME YOLCULUK

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan TÜBİTAK destekli “Şanlıurfa’daki Öğrencilerin Bilim Yolculuğu” adlı Şanlıurfa´dan Konya´ya uzanan bilimsel gezinin açılışı 20.10.2014 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu´nda yapıldı.  
TARLAYA DEĞİL, BİLİME YOLCULUK


TARLAYA DEĞİL, BİLİME YOLCULUK

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan TÜBİTAK destekli “Şanlıurfa’daki Öğrencilerin Bilim Yolculuğu” adlı Şanlıurfa´dan Konya´ya uzanan bilimsel gezinin açılışı 20.10.2014 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu´nda yapıldı.  Açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Haliliye Belediyesi Başkan Vekili, Bilim Sanayi Teknoloji Müdürü katıldı. Açılış töreninde konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü İLCİ ´Öğrencilerin bu etkinliklerle bilime olan ilgilerinin arttığını, zor şartlar altında eğitim gören öğrencilerin bu etkinlikler sayesinde bilimle tanıştığını ve bu tür etkinliklere her zaman desteklerinin artarak devam edeceğini´ belirtti.

20-24 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan gezi de Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Konya´daki Bilim Merkezleri ziyaret edilecektir. Bu bilimsel gezi; Milli Eğitim Müdürlüğü´nden TÜBİTAK Projeleri Koordinatörü Mehmet Nuri ÖĞÜT, Borsa İstanbul Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Esra Fidan ŞAHİN ve 11 farklı okuldan 20 başarılı öğrencinin katılımıyla gerçekleşecektir. Projenin Koordinatörlüğünü Harran Üniversitesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan AKAN yapmaktadır.

Projeye Eğitmen olarak 4 farklı üniversiteden 5 farklı bilim adamının katkıları olacaktır.  Bu projede amaç, bilimin sevdirilmesi ve bilim merkezlerinin gezdirilmesidir. Şanlıurfa’da yaşayan ögrenciler, hayatlarındaki birçok olumsuzluk nedeniyle, bilimle ve bilim insanıyla tanışmakta ne yazık ki geç kalmışlardır.  Projemizin en büyük amacı bu tanışmayı, bilim ve teknolojinin merkezlerinde, konusunda uzman akademik personel eğitimi ile bilim dostluğu haline getirmektir.

Düzenlenmesi planlanan etkinlikler sırasında çocukların bilimsel ve teknolojik buluşları yerinde görerek uzman akademisyenlerin egitimi ile de pekiştirip, bilimsel bir alt yapı oluşturmaları istenmektedir.   Ezberci eğitim sistemi yerine, bu tür projelerle uygulamalı eğitimin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması en büyük temennimizdir. Öğrencilerimize, Sınav korkuları yerine, yeni nesillere bilimsel araştırmaları sevdirmeliyiz! Önceliğimiz her zaman çocuklarımız, gençlerimiz olmalı..Yarınlara başarılı bilim adamları yetiştirmeliyiz.. Etkinlik kapsamı güncel  konulardan oluşacaktır. Daha çok uzay bilimleri, yenilenebilir enerji, canlıların dünyası, biyoteknoloji, bitkiler dünyası ve bilimin sevdirilmesine yönelik olacaktır.

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.