ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞI KABÜLÜ´ NÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´ U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 MART İSTİKLAL MARŞI KABÜLÜ´ NÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´ U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

     İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen ve Karaköprü İlçemiz Sosyal Bilimler Lisesi tarafından gerçekleştirilen 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ’nün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü programı Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda coşkuyla kutlandı.

     Programa Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sadullah GENCER, İl Emniyet Müdürü Eyüp PINARBAŞI, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ, İl Jandarma Komutanı Albay Selman KÖMÜRCÜ, daire amirleri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

     12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ‘nün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başladı. Ardından Karaköprü Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Aziz ÇİFTÇİ günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen İstiklal Marşını Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ verdi.

     Programda bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK; “ Mehmet Akif Ersoy, milletin en ihtiyaç duyduğu zamanda en değerli şeyi yaptı. Millete ruh yükledi, nefes yükledi. Azim ve iman tazeletti. Öyle bir nefes yükledi ki ondan sonra her gün yüz binlerce insan İstiklal Marşını söyleyerek onu tekrar tekrar hatırladı. Hem şahsi hayatı hem yaşadığı dönem acıyla buhranla ve yıkımla geçmiş. Söylediği ne varsa onun hesabını vermiş, çilesini çekmiş, acısını yaşamış. Acısı çekilmemiş fikrin değeri yoktur. O yüzden Akif’ in sözleri hep semada yankılanır. Onu bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

   Düzenlenen yarışmada Liseler arası Kompozisyon Yarışmasında Abdulkadir Göncü Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma POLAT, Ortaokullar arası Şiir yarışmasında Karaköprü Borsa İstanbul Ortaokulu Öğrencisi Esra AKDEMİR, İlkokullar arası İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında Yunus Emre IMKB İlkokulu Öğrencisi Tarık ÇELİK birinci olarak belirlendi. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin İstiklal Marşını okuması salonda bulunanlara duygulu anlar yaşattı.

   Ödül töreninin ardından İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif ERSOY’ un hayatını anlatan belgesel sunumundan sonra öğrencilerin hazırlamış oldukları Kurtuluş Savaşı ile Oratoryo ve Drama gösterisi yapıldı. 

    Program sonunda Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Sadullah GENCER programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.