ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABÜLÜ´NÜN 95.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´ U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABÜLÜ´NÜN 95.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY´ U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen ve Karaköprü İlçemiz Sosyal Bilimler Lisesi tarafından gerçekleştirilen 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ’nün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü programı Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda coşkuyla kutlandı.

Programa Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan TAŞALTIN, Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ, İl Jandarma Komutanı Albay Selman KÖMÜRCÜ, daire amirleri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ‘nün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başladı. Ardından Karaköprü Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Hüseyin Çıtırke günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’ u anma günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KUŞ verdi.

Programda bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK; “ Mehmet Akif Ersoy, milletin en ihtiyaç duyduğu zamanda en değerli şeyi yaptı. Millete ruh yükledi, nefes yükledi. Azim ve iman tazeletti. Öyle bir nefes yükledi ki ondan sonra her gün yüz binlerce insan İstiklal Marşını söyleyerek onu tekrar tekrar hatırladı. Hem şahsi hayatı hem yaşadığı dönem acıyla buhranla ve yıkımla geçmiş. Söylediği ne varsa onun hesabını vermiş, çilesini çekmiş, acısını yaşamış. Acısı çekilmemiş fikrin değeri yoktur. O yüzden Akif’ in sözleri hep semada yankılanır. Onu bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Düzenlenen yarışmada Liseler arası Kompozisyon Yarışmasında Mehmet Güneş Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Merve KAYA, Şiir yarışmasında Hatice Kübra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Hatice ANLAĞAN birinci olarak belirlendi.

Ödül töreninin ardından İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif ERSOY’ un hayatını anlatan belgesel sunumundan sonra öğrencilerin hazırlamış oldukları Kurtuluş Savaşı ile Oratoryo ve Drama gösterisi yapıldı.

Program sonunda Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.

12-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.