ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

    Kutlamalara Şehitlik anıtında düzenlenen programla başlandı. Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ´ nin Şehitlik Anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Çelenk sunma programına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yanı sıra çok sayıda Okul Müdürü, Öğretmen, Öğrenci ve Vatandaş katıldı.

    Şehitlik Anıtındaki törenin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Organize edilen Karaköprü İlçesi Şerif Özden Başarı Ortaokulunca düzenlenen programla devam edildi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin okuduğu İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ yaptı.

    İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ  konuşmasında “23 Nisan 1920 kaderimizin değiştiği, milletimizin şahlandığı geleceğin güneş gibi parladığı gündür. Tam bağımsız, hür ve çağdaş bir toplum olarak yeni bir milli devletin temellerini bundan 95 yıl önce atmış olmanın engin bahtiyarlığı ve gururu içindeyiz.23 Nisan, Cumhuriyetimizin temelini oluşturan önemli bir gündür. Çünkü "Türkiye Büyük Millet Meclisi", 1920 yılında, bugün açıldı. Günün çok anlamlı, başka bir özelliği daha vardır: Ulusal egemenlik bayramı olarak kutlanan bugün, Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız. Hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize, cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisan´da hepimizin öncelikli görevi bu olmalıdır.23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum.

Sevgili çocuklar!

    Tarihinde çocuklarına bayram hediye eden yegâne millet Türk Milletidir. Çünkü sizler bizim en kıymetli varlıklarımızsınız. Vatan ve millet sevgisine dayanan, bilimin ışığında, çağdaş bir eğitimle yetişecek ve yarının büyükleri olacaksınız. İçinizde sevgiyi yeşertin. Çünkü sevgi ve hoşgörü, toplum içinde yaşamanın en önemli kuralıdır. Bu büyük bayramımız yüce millilik özelliği yanında evrensel bir özellik kazanmıştır. Bütün dünya çocukları ülkemizde, onlarla dostluklar oluşturarak, sulh ve barış içerisinde geleceğin dünyasını sizler kuracaksınız.

Değerli öğretmenler!

    Yarının nesillerini sizler yetiştireceksiniz. Bu yüzden bu önemli görev sizlere düşmektedir. Egemenliğin kolay kazanılmadığını, atalarımızın bu ülkeyi kurarken verdikleri mücadeleyi ve insan sevgisini onlara sizler öğreteceksiniz. Değerlerle donatılmış bir kuşağın yetiştirilmesi sizlerin mahir ellerine bırakılmıştır. Bunu siz başaracaksınız. Demokratik yaşama biçimi ailede başlar, sevgiyle ve güvenle büyüyen çocuklar düşüncelerini özgürce söyleyen bireyler haline gelirler.

Değerli anneler ve babalar!

    Çocuklarınızı dinleyiniz. Onların başlı başına bir birey olduğunu anlayınız. Onların ruh ve gönül dünyalarını onarınız. En zor ve sıkıntılı anlarında sığındıkları tek limanın aileleri olduğu şuur ve duygusunu onlara kazandırınız, mutluluğu aile dışında yabancı unsur ve mekânlarda aramasınlar, zira aile bizlerin var olma sebebidir.

 Değerli Şanlıurfalılar!

    Hepimiz aynı vatanın üzerinde yaşayan ve aynı idealler için çalışan bir milletin mensuplarıyız. Çocuklarımızın çağdaş ve uygar olmalarını istiyorsak, öncelikle sevgiyi onların yüreklerine ekmeliyiz. Onlar için sevgi; ekmek gibi su gibi anne gibidir. Bu yüzden 23 Nisan günü sadece Türk çocukların değil bütün dünya çocukların bayramıdır. Bugün şu kutsal topraklar üzerinde, egemenlik timsali bayrağımızın gölgesinde, canları pahasına bu Ülkeyi bize emanet eden Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini minnetle ve rahmetle yâd ediyorum.

    Milli varlığımız ve değerimiz, geleceğimizin ümidi ve güveni sevgili çocuklar, her gününüz bayram neşesi ve heyecanı içinde geçsin. Bu bir bayrak yarışıdır. Atalarımız bayrağı bizlere emanet etti. Bizler de sizlere vereceğiz. Biliyorum ki hepiniz yurduna, milletine ve dünyaya yararlı bireyler olacaksınız. 2023 vizyonu %100 okuyan Türkiye, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmış Türkiye olacaktır.

    Bu duygu ve düşüncelerle, millet olarak aydınlık geleceğimize olan inancımı sizlerle paylaşıyor, Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramınızı en iyi dileklerimle tekrar kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

    İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ’ nin konuşmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Programın ilerleyen bölümlerinde ise Şerif Özden Başarı Ortaokulu öğrencilerince günün anlam ve önemini belirten şiirlerin ardından Zübeyde Hanım Anaokulu ve Ayla Yavaşcan Anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler izleyenlerin beğenisine sunuldu. Öğrenciler tarafından sunulan gösteriler izleyicilerden büyük beğeni topladı.

    Programa Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK’ ün yanı sıra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ,  İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Kamu Kurum ve Kuruluşların Müdürleri, çok sayıda minik öğrenci, öğretmen ve veliler katıldı.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.