ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

   Kutlamalara Şehitlik anıtında düzenlenen programla başlandı. Programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan’ın  Şehitlik Anıtına çelenk sunumuyla devam etti. Çelenk sunma programına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yanı sıra çok sayıda Okul Müdürü, Öğretmen, Öğrenciler katıldılar

   Şehitlik Anıtındaki törenin ardından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şehrimiz Rabia Meydanında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Organize edilen Halide Edip Zorlutuna İlkokulu ve 2002 Vakıflar İlkokulunca düzenlenen programla devam edildi.

   Rabia Meydanındaki programa Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Haliliye İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, ögretmen, örgenci ve veliler katıldılar.

   Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan Tarafından yapıldı.

   Açılış konuşması için kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan konuşmasında şunları söyledi. ‘’ Ulusal egemenliğin tescili olan 23 Nisan esaret altına alınmak istenen bir milletin bağımsızlık adına attığı en önemli adımlardan birisidir. Bu adımların atılmasında, milletin egemenliğini millete vermek için zor şartlar altında çok çetin mücadeleler veren aziz kahramanlarımıza, aziz şehitlerimize teşekkür ediyoruz. Ruhları şad olsun.

   Bugün aynı zamanda çocuklarımızla birlikte bir başka coşku ve sevinci yaşıyoruz. Bu da çocuklara bayram hediye eden tek ülke olmanın coşkusudur. Çocuklarımızın başarılı olmalarını ve dünyada saygın bir yer edinmelerini istiyoruz.Yunus Emre’lerin Mevlana’ların, Hacı Bektaşi’lerin Anadolu Erenleri’nin bu toprakların mayasına çaldığı sevgi felsefesini öğrenerek kardeşlik duygularının daha da yeşermesini istiyoruz. Bu kardeşlik duyguları Peygamberler şehri Şanlıurfa’da güzel bir şekilde tezahür etmiş durumdadır.Bizim birbirimizi sevmekten ve kucaklamaktan başka çaremiz yoktur. Bu Duygu ve düşüncelerle bu günü armağan eden Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve Silah Arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anarken tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar hepinize saygılar sunarım. ‘’

   Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Millî iradenin bayramı olan 23 Nisan’ı doğru anlamak ve çocuklarımıza doğru anlatmak, sadece tarihimizle değil, aynı zamanda geleceğimizle ilgili hayati önem ve derin anlamlar taşıdığını belirterek konuşmasına şöyle devem etmiştir.

  ´´İstiklal Savaşı’nda “Fatihlerin Yavuzların Kanunilerin ülkesi istiklâlsiz kalamaz” diyerek ve farz bildiği vatan borcunu ödemek için düşmana ve dünyaya meydan okuyan aziz milletimiz, aynı millî birlik ruhuyla bugün de millî iradeye darbe vurmaya yeltenenlere meydan okumuş, millî iradesini tecelli ettirerek gereken cevabı vermiştir.

   23 Nisan 1920’de Hacı Bayram Velî Camii´nde kılınan Cuma namazının ardından dualar ile açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi; onurlu ebeveynler olarak çocuklarına “şehit oğlu” gibi şerefli bir ad, hür ve aydınlık bir gelecek bırakmak için milletin kalbinden geçen en derin emele tercümanlık yapmıştır.

   Aziz milletimizin yüksek bir ihlasla ve Hakk’ın vadettiği günlerin doğacağına dair inançla verdiği bu ölüm kalım savaşında, çocuklarımız tıpkı ebeveynleri gibi millî bir sorumluluk duygusuyla hareket etmişlerdir. Çünkü çocuk evin aynası, ocağın yansımasıdır. Öte yandan işgal yıllarında çocukların maruz kaldıkları katliam, işkenceler, acılar ve çileleri bugün asla unutmamalıyız. Çünkü bugün 23 Nisan, minnet dolu olmalıdır her insan, çocuk şehitlerimizi de hatırlamalı ve hatırlatmalı her vicdan. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak hediye ederken şöyle demiştir: “Çocuklarımız yaptıkları kahramanlıklarla bu bayramı hak etmişlerdir.”

   Savaşların, terörün acımasızca sürdüğü günümüzde de en büyük acı, maalesef çocukların payına düşmektedir. Suriye’de yaşanan insanlık dramı karşısında sadece sınırlarımızı değil, gönül kapılarımızı ardına kadar açtık. İnsanların, özellikle çocukların hayatta kalması için devletimiz bütün imkânlarını seferber etmektedir. Özellikle Şanlıurfa’mızda göçmen çocuklarımızın sağlık, barınma ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra kişisel gelişimleri için ayrıca destekler verilmektedir. Çünkü yaşatmayı ilke edinmiş bir gönül mirasının varisleriyiz. Medeniyetlerin başladığı yer, peygamberler şehri olan Şanlıurfa ise bu gönül mirasına sahip çıkmış, tüm dünyaya medeniyet ve insanlık dersi vermiştir. 

   Bütün yaratılmışın Yaradan’dan ötürü sevildiği değerler dünyamızda bütün çocuklar bizimdir ve bize emanettir. Bütünleyici ve birleştirici bir bakış açısıyla çocuklarımıza yönelik her hizmet ve faaliyetle aydınlık ve hür yarınları tasarlıyoruz. Onlar bizim göz bebeğimiz, yarınlarımız, millî ve insani değerlerimizi geleceğe aktaracağımız gönül köprümüzdür.

   Bu anlamlı gün vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 97 yıl önce bugün açılan Meclisimizde Millî Mücadele’yi sevk ve idare eden tüm milletvekillerini; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi, çocuk kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve şükranla yâd ediyorum.  Millî iradenin bir sembolü olan bu anlamlı günün millî hafızamızı tazelemesi, birlik ve beraberlik temennileriyle; geleceğimiz ve ümidimiz olan tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.´´

   Yapılan konuşların sonrasında Rabia Meydanında ki programı hazırlayan Halide Nüsret Zorlutuna İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu gösteriler izleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

   Programın sonunda Haliliye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan 23 Nisan konulu Şiir Kompozisyon ve Resim dallarında dereceye girenlere ödülleri ; Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan tarafından verildi.

23-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-2017

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.