ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü "İZMARİT DEĞİL TOHUM AT"

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs günü "Dünya tütünsüz Günü" olarak kutlanmaktadır.

31 Mayıs 2023 Dünya Tütünsüz Gününde; tütün ürünlerinin verimli tarım arazilerine yaptığı olumsuz etkilerin yanı sıra tüketilen suyun miktarının kuraklığa olan etkisine dikkat çekmek hedeflenmiştir. Yapılan araştırmalar dünyada yaşanan en önemli sorunlar arasında iklim değişikliği ve kuraklığın olduğunu göstermektedir. Tütün üretiminde kullanılan çok miktarda pestisit, gübre ve kimyasal; tehlikeli ve kirletici maddelerin suya ve toprağa atılmasına neden olarak tarım arazilerinin verimliliğini önemli ölçüde azaltmaktadır. Tütün ürünlerinin ekiminin verimli arazilere yaptığı olumsuz etkiler dışında tüketilen suyun miktarı nedeniyle de kuraklığa etkisi yadsınamaz.

Tütünün yetiştirilmesi esnasında yaşanan arazi verimliliği düşüklüğü kuraklık gibi olumsuz etkilerin dışında çevreye atılan izmaritler nedeniyle orman yangını, deniz kirliği, temiz gıdaya ulaşım, su ve çevre kirliliği gibi etkileriyle canlı yaşamına zarar vermektedir. Bu sebeple tütünün üretiminden başlayıp tüketimine kadar devam eden süreçte tütün ürünlerinin toprak, su, çevre ve son aşamada insan sağlığı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, sigarayı bırakarak öncelikle kendi sağlığımıza, daha sonra çevremize ve geleceğimize yatırım yapmalıyız.

Bu bağlamda ilimizde sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımızı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Viranşehir, Akçakale ve Suruç Devlet Hastanelerine ile Eyyübiye İlçe Sağlık Müdürlüğünde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine davet ediyoruz.

"İZMARİT DEĞİL TOHUM AT" "ZEHİRE DEĞİL GIDANA VE GELECEĞİNE YATIRIM YAP"

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.