ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

81 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ ŞANLIURFA´DA TOPLANDI

81 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ ŞANLIURFA´DA TOPLANDI

     81 İl Milli Eğitim Müdürleri Değerlendirme toplantısı Milli Eğitim Bakanlığı  Müsteşarı Yusuf TEKİN, Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Genel Müdürler, Daire Başkanları ve İl Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirldi.

      Toplantıda ilk konuşmayı ev sahibi olarak İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ yaptı. İLCİ konuşmasın şunları söyledi. ‘’ İnsanlığın ve medeniyetimizin kadim kenti, Peygamberler şehri Şanlıurfa’mıza hoş geldiniz. Eğitim, bireylere geçmişi öğretip, geleceğe göre yetiştirme sürecidir. Dolayısıyla yapacağımız her çalışma görüntüde küçük gibi görünse bile geleceğimizi inşa etme adına atılmış birer dev adım olacaktır. Kadim tarihimizin bize yüklediği görevlerin yanı sıra geleceği inşa etme adına istikbalin ağır yükünü de omuzlarımızda hissediyoruz. Ecdadımız çocuklarına verdikleri nitelikli eğitim sayesinde yüzyıllarca dünyaya bilim, kültür ve sanatta öncülük ettiler. Dolayısıyla çok güçlü ve köklü bir geleneğe sahip oldular. Ancak Ülkemiz üzerinde hesap yapan Karanlık  güçler 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizi yok etmeye bizi esarete mahkum etmek istediler. Bu bağlamda biz Eğitim Yöneticilerine 15 Temmuz’la ilgili çok büyük görevler düşmektedir.15 Temmuz; doğruluğun fesada, hoşgörünün kin ve düşmanlığa, sabrın öfkeye, alçak gönüllülüğün kibre, en önemlisi sadakatin ihanete karşı zaferidir.“Toprağımız, Hz. İbrahim’in doğduğu yerdir” diyerek Urfalı olduğunu gururla söyleyen; Türk kültürünün önemli değerlerinden biri olan büyük şair Yusuf Nâbi, sadakati bir binaya benzetir. Ve der ki  “Sıdk, eyyâm-ı zarûrette metin olmadadır.” Yani sadakat zor günde sağlam durmak, güveni yıkmamaktır. İşte 15 Temmuz’da milletimizin sadakat binası, etrafını çeviren ihanet ateşine meydan okuyarak dimdik ayakta duran hainlere karşı meydan okumadır. Hükümetimizin eğitime ayırdığı bütçeyi tüm alanlardan üstün tutması neticesinde son yıllarda ülke olarak eğitimde çok önemli mesafe kattettik. Bilindiği üzere kalite; bir süreçtir, sonuç değildir. 2023, 2071 hedeflerine ulaşmak için elbette hepimizin yapacağı çok önemli işler olacaktır. Hiç şüphe yok ki biz yine çocuklarımıza sağlayacağımız nitelikli bir eğitimle bölgemizin ve Dünyanın en önemli güçleri arasına gireceğiz. Peygamber kokusunu ve Peygamber İklimini Okullarımızda yaşatmak en öncelikli görevlerimizden biri olup ‘’Yaratan Rabbinin adıyla Oku’’ düsturu ile hareket etmekteyiz  İlimizde hâlihazırda 614 bin öğrenci, 26 bin 500 öğretmen bulunmaktadır. İl genelinde 2203 kurumumuz bulunmaktadır. Her gün yaklaşık 100 bin öğrenciyi taşımalı eğitim kapsamında taşıyoruz. Tüm bunlardan ayrı olarak ilimizde resmi rakamlara göre 500 bin Suriyeli misafirimiz bulunmaktadır.   Bu misafirlerden en az 180 bini okullarımıza devam edecek potansiyeldedir. Halihazırda da  58.000 Suriyeli öğrenci okullarımıza devam etmektedir. Sayın Müsteşarım, değerli misafirler.  Bakanlığımız yetkilileri ve 81 İl Müdürlerimizin katılımıyla gerçekleşecek olan İl Milli Eğitim Müdürleri toplantısına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz, tekrar bu şerefi bize bahşettiğiniz için hepinize teşekkür eder saygılarımı sunarım. ‘’ dedi.

     Daha sonra kürsüye davet edilen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN FETÖ´nün 15 Temmuz´dan önce de suikast girişimlerinde bulunduğunu söyleyen Tekin, şöyle devam etti: "Yıllardır birlikte olduğumuz eğitim camiasındaki arkadaşlarımızla bunların vahşetlerinin sınırının olmadığını, vahşiliklerinin insani sınırların çok ötesinde olacağını kendi aramızda konuşuyorduk.15 Temmuz´da silahlı kalkışmaya girdiler ama öncesinde birçok siyasetçi ve bürokrat için başka bir suikast girişiminde bulundular. FETÖ, 15 Temmuz darbe girişiminden önce de itibar suikastları yaparak insanların onurları, hassasiyetleri ve şahsiyetleriyle oynadı. Masum, işini yapan birçok bürokratımızın, kumpaslar ve ahlaksız yöntemlerle itibarlarını iki paralık ettiler. Gazetelerinde, televizyonlarında planlamalarını kendileri yaparak kamuoyu önünde birer oyuncak haline dönüştürdüler. İnsanların onurlarıyla oynamanın 15 Temmuz´dan çok da bir farkı yok. 15 Temmuz´da farklı olan, bu suikastı insanların canlarına, hükümete karşı yaptılar. Geriye dönük özellikle kamuoyunda ses getiren faili meçhul olayların, içimize sinmeyen, açıklayamadığımız kazaların altında da hep bu yapıyı göreceksiniz. Kamuoyu Muhsin Yazıcıoğlu ve Turgut Özal´ı, Mahmut Esat Coşan hocayı konuşuyor. Hukukçularımız incelediğinde bu yapının mutlaka içerisinde bulunduğu bir ahlaksızlık olduğunu da düşünüyorum." dedi. 

    Toplantıda, Millî Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından imzalanan teşekkür belgeleri il millî eğitim müdürlerine takdim edildi.

    Toplantının sonraki bölümlerinde; Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Rıza Altunel, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Özel Öğretim Kurumuları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman, Temel  Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Dairesi Başkanı Tuncay Morkoç ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim Öğretim Dairesi BaşkanıOsman Demirgül faaliyet alanlarıyla ilgili birer sunum yaptılar. 

    Toplantının ikinci günü Sayın Valimiz Güngör Azim TUNA’nın da katılımıyla başladı Vali TUNA yaptığı konuşmasında şunları söyledi ‘’ Sizleri Şanlıurfa’mızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz çocuklarımızın eğitimine katkı sunacak her proğramda bulunmak bizleri mutlu eder.  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ tarafından Suriye’ lilerin  Eğitimi konulu sunum yapıldıktan sonra proğram sona erdi.

01-12-201628-11-201601-12-201628-11-201628-11-201628-11-201628-11-201628-11-2016

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.