ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

81 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ TOPLANTISINDA GÖÇMEN SURİYE´Lİ ÖĞRENCİLERİN DURUMU GÖRÜŞÜLDÜ

81 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ TOPLANTISINDA GÖÇMEN SURİYE´Lİ ÖĞRENCİLERİN DURUMU GÖRÜŞÜLDÜ

     Şanlıurfa´da düzenlenen İl Millî Eğitim Müdürleri Değerlendirme Toplantısı´nın ikinci gününde, "Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Eğitimi" konusu görüşüldü.Toplantıda konuyla ilgili sunum yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci yaptığı konuşmada Suriye krizinin Türkiye, dünya ve İslam alemi için önemli bir mesele olduğunu söyledi. Türkiye´de binlerce sığınmacının yıllardır her türlü insani ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığını ifade eden Demirci, sığınmacı çocukların eğitimi için de bakanlık olarak yoğun gayret gösterdiklerini anlattı. Suriyelilerin Türk halkının sınırdaşı, canı ve ciğeri durumunda olduğunu belirten Demirci, "Burası Suriyelilerle bin 500 yıl birlikte yaşadığımız bir coğrafya. Onlarla birçok perspektiften akrabalığımız, kan bağımız var. Biz Suriyeliler meselesine Avrupalıların baktığı gibi bakamayız. Onlar hayata fayda, menfaat, çıkar, vesika üzerinden bakıyorlar. Biz öyle bakmadık, bakamayız." diye konuştu.

     Toplantıya katılan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna da Şanlıurfa´nın misafirperver olduğunu, yaklaşık 500 bin Suriye’liyi ağırladığını söyledi. Suriyeli bazı çocukların Türkiye´de doğup büyüdüğünü dile getiren Tuna, "Suriyeli çocukları kendi çocuklarımız gibi özümseyerek bu ülkeye faydalı olmalarını sağlayacağız. Onların da bu konuda bir sorunları bulunmuyor. Bu ülkeyi seviyorlar." ifadelerini kullandı.

28-11-201628-11-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.