ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADAY ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİ 1.DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ADAY ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİ 1.DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Değerlendirme Toplantısı Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK,  Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, çok sayıda aday öğretmen ve danışman öğretmenleri katıldı.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1.Değerlendirme Toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ;  ´Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 Şubat ayında atamaları yapılan 30000 öğretmenin adaylık sürecindeki ilk 6 aylık dönemde yetiştirilmeleri amacıyla bir yetiştirme programı hazırlamış ve aday öğretmenlerimiz Bakanlığımızca hazırlanmış olan ´Aday Öğretmen Yetiştirme Programı´ çerçevesinde tercih ettikleri illerde 01 Mart 2016 tarihi itibariyle danışman öğretmenleri rehberliğinde ´Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci´  kapsamında çalışmalarına başlamışlardır. Bu bağlamda ilimize Şubat 2016 atamasında 2332 öğretmen atanmıştır. Adaylık sürecini ilimizde geçirmek isteyen 473 aday öğretmen arkadaşımız için program hazırlanmıştır.´ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ;  ´Aday öğretmenler bu süreçte ilk 6 hafta, haftada 3 gün 3 er saat danışman öğretmen gözetiminde ders dinleyecek, 3 saat planlama-hazırlık ve değerlendirme yapacak. 1 gün okul içi faaliyetlere, 1 gün de okul dışı faaliyetlere katılacaklardır. 7. haftadan itibaren 16. haftaya kadar da haftada 3 gün 3 er saat danışman öğretmen gözetiminde ders anlatacak, 3 saat planlama-hazırlık ve değerlendirme yapacaklar. 1 gün okul içindeki faaliyetlere, 1 gün de okul dışı faaliyetlere katılacaklardır.  Ayrıca aday öğretmenlerimiz, 1 Temmuz -31 Ağustos tarihleri arasında hizmet içi eğitim kursuna alınacaklardır.´ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ Aday Öğretmenlere kendi Öğretmenlik döneminde yaşadıklarını anlattı. Duygusal anların yaşandığı toplantıda çiçeği burnunda öğretmenlere tavsiyelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ; ´Sizler Medeniyetin temsilcilerisiniz. Geleceğimizi inşa edecek, yarının gençlerini yetiştirecek gönül elçilerisiniz. Düşünün ki komşusunun komşusundan emin olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak siz değerli Öğretmenlerimin küçük dokunuşlarıyla yok olacağından emin olunuz. ´İnsan İnsanın Gölgesinde Yetişir.´ desturunu unutmayınız. Atanmış Öğretmen değil de Adanmış Öğretmen olmanız geleceğimizi birçok yönden değiştireceğini unutmayınız.´ dedi.

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Değerlendirme Toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK; ´Yeni bir mesleğe, yeni bir hayata başlamanın verdiği heyecanı ve duyguyu çok iyi biliyorum. Yeni bir gelecek taze bir başlangıç inşallah sizlere, memleketimize ve ülkemize hayırlı olur. Değerli öğretmen arkadaşlarım çok önemli bir mesleğe mensupsunuz,  çünkü bütün erkek ve kadınların hayatındaki büyük kahramanlardan bir kaçını kesinlikle öğretmenler oluşmaktadır. Yani sizler emin olun işinize başladığınızda pek çok kişinin hayatında çok önemli bir rol oynayacaksınız. Öğretmenlik önemli bir meslek kanaatimce. Sürekli kendisini yenilemesi gereken bir meslektir. Aslında bütün meslekler için geçerlidir yenilenmek. Öğretmenlikte okulu bitirdikten, atandıktan sonra eğer yenilenmezse bilgiler birkaç yıl sonra unutulmaya başlanılır ve meslekte patinajlar çekmeye başlarız. İnsanlarla ilgilenen mesleklerde sürekli kendimizi yenilememiz lazımdır. Kendimizi yenilemeyi okuyarak, araştırarak, konumuza hazırlanarak mümkündür. Kitap okumadan araştırmadan toplumla iç içe olmadan yapılan meslekte bir süre sonra toplumdan ve dünyanın gerçeklerinden kopmuş olduğumuzu görebiliriz. Öğretmenlerimizden isteğim öğrencilerimize değerlerimizi de aşılayalım değerlerden kastım ahlaklı, dürüst ve milli değerlere sahip olmaktır. Memleket sevgisi çok önemlidir. Memleket vatan sevgisi tıpkı bir aile sevgisi gibidir. Vatan sevgisi memleket sevgisi bulunmayan bir birey yaşamla ilgili bütün zeminlerini kaybetmiştir vatanla memleketiyle  sorunu olan bir çocuğun annesiyle babasıyla çevresiyle arkadaşlarıyla ve dünyayla sorunu  vardır demektir. Öğretmenlik sadece rutin olan işleri gerçekleştirmek değil öğrencilere bir şeyler kazandırmayı gerektiren bir meslektir.´ dedi.

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.