ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"AİLE OKULU" Projesi Bilgilendirme Toplantısı YapıldıKöklü aile değerlerimizi ve toplumumuzun temelini oluşturan dayanışma ruhunu geleceğe aktarmak için başlatılan "Aile Okulu" projesinin bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürümüz Fevzi Kurt'un katılımıyla gerçekleştirildi.

"Millî kültürümüzü yabancılaşmaya ve sosyal yozlaşmaya karşı muhafaza etmek, geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin, sosyal medya ortamları da dâhil bazı mecralardaki tüm yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayımların zararlı içeriklerine maruz kalmaları sonucu bedensel ve zihinsel gelişimlerinin olumsuz etkilenmesini önlemek adına gereken adımların kararlılıkla atılması gerekmektedir." ifadelerine yer verilmiştir.

Bu kapsamda dijitalleşme çağında kitle iletişim araçlarının sunduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanılmasını temin etmek ve olası zararlı etkilerden korunmak için gerekli tedbirleri almak amacıyla öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin ve ailelerin de desteklenmesi önemli hale gelmiştir. Aile içi ilişkiler, ev yönetimi ve çocukların davranış yönetimlerine rehberlik edilmesi sağlanarak millî manevi ve kültürel değerlerimizin aileler yoluyla çocuklarımıza aktarılması yoluyla ailenin ve de dolayısıyla toplumun sağlığının korunmasına katkı sağlanması amacıyla Aile Okulu Projesi başlatılmıştır. Proje'nin uygulamaları, halk eğitimi merkezlerinde ve temel eğitim kurumlarında açılan kurslar yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin artması ve aile içi muhabbet ve sorumluluğun azaldığının tespit edilmesi vb. ortaya çıkan sorunları öğretmen, veli ve öğrenci işbirliği ile aşabilmek, bu sorunlarla baş edebilmenin yollarını hep birlikte bulabilmek için Mart 2022'de Aile Okulu Projesi hazırlanmış ve Aile Okulu Eğitimleri başlatılmıştır.

Proje başladığı tarihten itibaren Erzurum, Mersin ve İzmir illerinde toplamda 520 kişinin katılımı ile Aile Okulu Eğitici Eğitimleri gerçekleştirilmiştir. Hâlihazırda Erzurum'da gerçekleştirilen eğitimle birlikte bu sayı 770'e ulaşmış olacaktır. Ayrıca eğitici eğitimleri akabinde illerde gerçekleştirilen eğitimlerle 33.984 veli ve 11.021 eğitici olmak üzere toplam 45.000 kişiye ulaşılmıştır.

İlimizden de Erzurum'da gerçekleştirilen Aile Okulu Eğitici Eğitimlerine 30 öğretmenimiz katılmıştır. Daha sonra ilimiz genelinde verilen eğitimlerle bu sayı 456'ya ulaşmıştır.

18-08-202218-08-202218-08-202218-08-202218-08-202218-08-2022

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.