ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERSİNDE ŞANLIURFALI ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ İLK DERSİNDE ŞANLIURFALI ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE

2017-2018 yılı eğitim öğretim yılının ilk ders zili bugün çalmaya başladı. Başbakan Binali Yıldırım, bugün Şanlıurfa´ya gelerek ilk ders zilinde Şanlıurfalı öğrencilerle birlikte oldu. GAP havaalanına özel uçakla gelen Başbakan Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin TURAN ve Milletvekilleri tarafından karşılandı. Buradaki karşılama sonrası şehir merkezine hareket eden Başbakan Yıldırım ve beraberindeki heyet ilk dersin yapılacağı Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokuluna doğru harekete geçtiler.

Başbakan Binali Yıldırım, Hacı Abdurrahman Özdemir Ortaokulu´nda düzenlenen 2017-2018 eğitim öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada müfredat değişikliğine ilişkin, "Müfredat, hayatın ihtiyaçlarına cevap veren, hayatta karşılığı olan bilgilerle yeniden oluşturuldu. Bu müfredat, uluslararası eğitim standartları esas alınarak yapıldı. Müfredat değişimi öğrencilerin temel insani değerler, sevgi, saygı, adalet gibi önemli kavramların öğrenilmesi, beşeri ve sosyal ihtiyaçların anlatılması esasına göre yapılandırıldı." dedi. 
"HANGİ ALANA İLGİNİZ VARSA O ALANA DEVAM EDECEKSİNİZ"
Şanlıurfa´da düzenlenen yeni eğitim öğretim yılı açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Sizi stresten kurtaracak rahat rahat istediğiniz okula gideceğiniz şekilde düzenlemeyi yapacağız, hangi alana ilginiz varsa o alanda devam edeceksiniz… Herkes istediği yere gidecek. Bunun için ortaokulda yönlendirileceksiniz" dedi. Başbakan Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti: Sizi stresten kurtaracak, rahat rahat istediğiniz okula gidecek şekilde gereken çalışmaları, düzenlemeleri yapacağız. 8´inci sınıfı bitirdiğinizde hangi tarafa ilginiz varsa, ´Ben spor okuluna gitmek istiyorum´, buyur git. ´Ben ilim adamı olacağım, daha çok matematik, fizik, fen okuyacağım´, sen de oraya git. ´Ben edebiyatçı olacağım, şiir yazacağım, masal yazacağım´, sen de sosyal bilimlere git. ´Ben din alimi olacağım, fıkıh öğreneceğim, siyer öğreneceğim’, sen de imam hatip lisesine git.’’Dedi.
ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANDI
Terör örgütlerinin saldırısı sonucu şehit olarak bu eğitim öğretim yılında aramızda olmayan öğretmenleri hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da ve daha sonrasında terör örgütleri tarafından şehit edilen öğretmenleri anımsatarak, şehit öğretmenlerin isimlerinin okullaraverilerekyaşatıldığınıhatırlattı.
Türkiye olarak 780 bin kilometre karelik vatan toprağının her köşesinde 80 milyonun kardeş olarak birlikte yaşadığını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Bizim için ikinci sınıf vatandaş yok, tümvatandaşlarımızbaşımızıntacıdır”dedi.
İNSANA YATIRIMA KESİNTİSİZ DEVAM EDECEĞİZ
15 yıldır Türkiye’nin bugününü ve yarınını inşa etme çabası içinde olduklarını belirten Başbakan Yıldırım, “Dünya değişiyor, bu değişimi okumak ve bu değişime göre Türkiye’nin değişimini, dönüşümünü gerçekleştirmek, ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak bizim en önemli görevimizdir. Bunu geleceğimizin teminatı olan gençlerle başaracağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ; ´´STANDARTLAR SÜREKLİ YÜKSELTİLİYOR´´ Alanda ilk konuşmayı yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlara kentin eğitimine gösterdikleri özel ilgiden dolayı teşekkür etti.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise yeni ders yılında 17 milyonun üzerinde öğrencinin eğitim göreceğini söyledi. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya çalışıldığını vurgulayan Bakan Yılmaz, müfredat yenileme çalışması yapıldığını hatırlattı ve standartların sürekli yükseltildiği eğitimde okullaşma oranının sürekli artmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından törene katılan bakanlar, protokol üyeleri ve öğrencilerle birlikte yeni ders yılının ilk zilini çaldı.

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201720-09-201720-09-201720-09-201720-09-201720-09-201720-09-2017

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.