ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Dikey Bahçe ile Daha Yeşil Bir Dünya" Projesi Yürütücülerinden Olan Birecik Gül Mirkelam Anaokulu Öğretmen ve İdarecileri Müdürlüğümüzü Ziyaret EttiŞanlıurfa-Birecik Gül Mirkelam Anaokulu Öğretmeni Ayfer YILDIZ ile Okul Müdürü Fatma KARAKURT İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER'i makamında ziyaret ederek yürütücülerinden biri oldukları öğrenci ve ailelerini doğa eğitimi, çevre eğitimi ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmeyi; dikey bahçe etkinlikleriyle çocukların aileleriyle birlikte daha eğlenceli ve nitelikli zaman geçirmelerini amaçlayan"Dikey Bahçe İle Daha Yeşil Bir Dünya" (A Greener World With Vertical Garden) adlı e-Twinning projesi hakkında bilgi verdiler.

Yapılan ziyarette Projenin amacı, öğrenci ve veliler açısından önemi "Hızlı kentleşme ile beraber toprak alanların kısmi olarak azalması doğaya özlem duyan insanları evlerinin balkonlarında salonlarında bitki yetiştirerek hem mekandan tasarruf edecekleri hem de evlerine hoş ve ferah bir görüntü kazandırabilecekleri Dikey Bahçe uygulamaları yapmaya teşvik etmiştir. Projemiz insanların bu ihtiyaçlarına alternatif olarak ortaya çıkan Dikey Bahçe uygulamalarını eğitim-öğretim sürecine dahil ederek öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğini sağlayan, konuyu küresel olarak ele alan ve ekolojik farkındalık yaratan uluslararası bir projedir. Projemiz sayesinde Pandemi sürecinde zamanlarının çoğunu evde geçiren öğrenci ve velilerimiz bitki yetiştirerek birlikte eğlenerek yapabilecekleri bir uğraşı edindiler. Yetiştirdikleri sebze ve yeşilliklerle yaptıkları yemeği yiyerek sağlıklı beslenme alışkanlığı edindiler. Geri dönüşüm malzemelerini kullanarak bitki yetiştiren öğrenci ve velilerimiz atık maddeleri doğaya kazandırarak çevre sorunları konusunda farkındalık kazandılar. Projemizle ulaşabildiğimiz bütün insanlara geleceğimizin mirası çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmanın mümkün olduğunu anlattık" sözleriyle dile getirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, e-Twinning projeleri kapsamında başarıya imza atan Birecik Gül Mirkelam Anaokulunun değerli öğretmeni Ayfer YILDIZ hocamızın proje ortağı olarak yürüttüğü "Dikey Bahçe İle Daha Yeşil Bir Dünya" ( A Greener World With Vertical Garden) isimli projeyle dünyada 2. Türkiye'de ise bu alanda bir ilk olup ülkemizde uygulanması bakımından oldukça önemli bir adım olarak görüldüğünü ifade etti.

Projenin Türkiye'den Şanlıurfa/Birecik Gül Mirkelem Anaokulu Öğretmeni Ayfer YILDIZ, Adıyaman Yunus Emre Anaokulu Okul Müdürü Kemal YILDIZ (Proje kurucusu) ve Öğretmeni Büşra GÜNGÖR, Adıyaman Halide Edip Anaokulu Müdür Yardımcısı Canan YETİŞ (Proje kurucusu), Okul Müdürü Zübeyir AŞCI ve Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Gülüstan GEÇER,  Adıyaman Ayyıldız İlkokulu Öğretmeni Gülhan ÇALIŞKAN,  Adıyaman Pınar Anaokulu Öğretmeni Harun Fırat, Adıyaman Şehit Engin Tilbaç Anaokulu Öğretmenleri Mahperi HANGİLLİ ve Gülay AŞCI; Portekiz'den Agrupamento de Escolas de Celerios öğretmenleri Celia GOMES ve Lidia GOMES olmak üzere 12 proje ortağı bulunmaktadır.

28-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-2021

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.