ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Başarıyı Artırma Projesinin Basın Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı Ar-Ge birimimizce yürütülen Eğitimde Başarıyı Artırma Projesi (EBAP) tanıtım toplantısı 18.11.2015 günü gerçekleştirildi. İlimizde faaliyet gösteren basın mensuplarımızın da yoğun ilgi gösterdiği toplantımızın açılış konuşmasını Milli Eğitim Müdürümüz Metin İLCİ Bey gerçekleştirdi.
Eğitimde Başarıyı Artırma Projesinin Basın Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

EBAP Basın Toplantısına İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İl Ar-Ge çalışanları ile bir çok yerel ve ulusal basın mensubu katıldı. 

Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ proje dair genel bilgilendirme yaptı ve şuana kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eğitimin yapamayacağı hiçbir şey yoktur, hiçbir şey onun etki alanının dışında kalamaz. Kötü ahlâkları iyiye çevirebilir, kötü ilkeleri yıkar ve yerine yenilerini koyar, insanları melekler seviyesine çıkarabilir. İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir, diye başladığı sözlerine şuana kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek devam etti. İLCİ, Şanlıurfa bilindiği üzere öğrenci sayısı bakımından ülkemizin en kalabalık 4. İli durumundadır. 2013 dan beri ilimizde 342 okul, 5526 derslik,495  lojman, 30 pansiyon, 17 spor salonu, 27 atelye, 2 çok amaçlı salon yapıldı. Bu sayede derslik problemimiz büyük oranda çözüldü. Öğretmen atamalarında illere ayrılan kontenjan sayısına göre Şanlıurfa ilk iller arasında yer alıyor, Okullarımıza büyük oranlarda donatım ödeneği kullanıldı.

Eğitim bir süreç işidir. Bu iyileşmelerden sonra artık İlimizde eğitimin niceliğinin yanında niteliğini de daha çok arttırmalıyız. Bu devasa eğitim ordusunun istenilen hedefe varabilmesi planlı ve programlı çalışma ile mümkün olabilecektir.

Eğitimde Başarıyı Arttırma (EBAP)” Projesi;  İl Milli Eğitim AR-GE Birimince Temmuz ve Ağustos aylarında yapılan hazırlıklarla birlikte 09/09/2015 tarihli “VALİLİK OLUR” unun akabinde 13 ilçemizin Milli Eğitim Müdürlerinin katılımıyla yapılan toplantı ile başlamıştır.

Projemizin iki temel ayağı bulunmaktadır:

1- DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI (DYK)

Öğrencilerimizin ve velilerimizin sınavlara hazırlık kaygısı taşımaması için Bakanlığımızın yayımladığı yönerge çerçevesinde şartları uygun olan ortaokul, lise ve Halk Eğitim Merkezlerimizde  toplamda 681 kurs merkezi açılmıştır.

 • Bu kurs merkezlerine toplamda 124.205 öğrenci devam etmektedir.
 • Ayrıca 6115 öğretmen kurslarda görev almaktadır.
 • Destekleme ve Yetiştirme Kursları tamamen ÜCRETSİZDİR
 • Mezun olan öğrencilerimizin YGS ve LYS’ye hazırlanmaları için 13 ilçemiz Halk Eğitim Merkezlerinde kurslar açılmıştır. Böylece mezun öğrencilerimizde projemizin yararlanıcıları haline getirilmiştir.

2- EĞİTİM KOÇLUĞU

EBAP projesinin ikinci ayağını Eğitim Koçluğu oluşturmaktadır. Eğitim Koçluğu kapsamında;

 8. ve 12. Sınıflarda öğrenim gören her 5-10 öğrenciye bir “Eğitim Koç”u öğretmen atanmıştır.

 “Eğitim Koç”u olan öğretmen rehberliğini yaptığı öğrencinin ders notlarını, deneme sınavı sonuçlarını, kurslara devam durumunu, ders çalışma programını takip etmektedir.

“Eğitim Koç”u öğrencinin velisiyle belli aralıklarla görüşerek öğrencinin genel durumunu değerlendirmektedir

EBAP kapsamında şuana kadar;

 • Okulların kendi içinde yaptığı toplantılar hariç 34 toplantı yapılmıştır.
 • 13 ilçemizin tamamında düzenlenen Eğitim Koçluğu seminerleriyle 1025 rehber öğretmene eğitim verilmiştir.
 • 11- 12 -13 Kasım 2015 tarihlerinde ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’nin katkılarıyla il genelinde TEOG ve YGS deneme sınavları yapılmıştır. 183 lise ve 567 ortaokulda düzenlenen sınavlara 73.684 öğrenci katılmıştır.
 • 2. Deneme sınavının TEOG için 5-6 Ocak 2016 tarihlerinde, YGS için de 12 Ocak 2016 tarihinde yapılması planlanmaktadır.
 • İl/İlçe yöneticilerimizin okullarımıza gerçekleştikleri denetim ve ziyaretlerin dışında, 22 maarif müfettişimiz 191 okulumuzda denetim ve rehberlik yaptı.
 • İl/İlçe yöneticilerimiz ve maarif müfettişimizce 16.01. 2015 tarihine kadar ilimizdeki tüm kurumlarına en az bir defa denetim ve rehberlik ziyareti  yapılacaktır.
 • Projenin işleyişi ve değerlendirilmesi için her ayın sonunda geniş katılımlı toplantılar mutat olarak devam etmektedir.

Metin İLCİ, basın mensuplarından gelen soruları da cevapladıktan sonra 2015- 2016 eğitim öğretim yılı itibariyle hayata geçirmiş olduğumuz Eğitimde Başarıyı Arttırma Projesi’nin (EBAP) başta ilimize  genelde de ülkemize hayırlı olmasını temenni ettiğini söyleyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.


Basın Toplantısından


Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.