ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZ ´´ATLA TERAPİ´´ İLE TANIŞTI

ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZ ´´ATLA TERAPİ´´ İLE TANIŞTI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Jokey Kulübünün girişimleriyle Şanlıurfa hipodromunda iki yıl boyunca doktor ve fizyoterapistler tarafından, terapi alması uygun görülen özel eğitim okulu öğrencilerinin terapi göreceği ‘’ Atla Terapi Merkezi ‘’ nin açılışı yapıldı.

Türkiye Jokey Kulübü Şanlıurfa Hipodromundaki açılışa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, Haliliye İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Bülent Bora, Türkiye Jokey Kulübü Şanlıurfa Hipodrum Müdürü Mehmet Kazoğlu, öğrenciler ve aileleri katıldılar.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Jokey Kulübü Şanlıurfa Hipodromu Müdürlüğünün girişimleriyle engelli öğrencilerimizin tedavilerine katkı sunmak, yeni ilgi alanları oluşturmak ve  bireysel becerilerini artırmak gayesiyle yapılan Atla Terapi Merkezinin açılışında bir konuşma yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’de beşincisi yapılan ‘’ Atla Terapi Merkezinin ‘’ Şanlıurfa’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi. ‘’ Şanlıurfa´da böyle bir merkezin açılması çok önemli. Bu merkezler, mesela ortopedik özürlülere fizyoterapi açısından, rehabilitasyon açısından çok katkı sağlıyor. Bu çocukların vücutlarının yürüyüşle ya da aktiviteyle çalışmayan kasları at bindiği zaman çalışıyor, güçleniyor. Böylelikle rehabilitasyon imkanı doğuyor. İkinci önemli nokta iletişim. Atların insanlarla çok önemli benzerlikleri var. İnsanlar atlarla spor yaptığı zaman bu iletişimi kurma imkanı oluyor. İnsanı hem fiziksel hem ruhsal rahatlatıyor."

Öğrenciler ve katılımcıların kurdele kesmesiyle yapılan açılışta öğrenciler atlarla buluşmanın heyecanını yaşarken İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, yanlarında olarak duygularına ortak oldu.

14-11-201714-11-201714-11-201714-11-201714-11-2017

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.