ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FIRSAT(Fıratın Çocuklarının Sosyal ve Akademik Takibi Projesi) Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

FIRSAT(Fıratın Çocuklarının Sosyal ve Akademik Takibi Projesi) Tanıtım Programı Gerçekleştirildi

FIRSAT (Fıratın Çocuklarının Sosyal ve Akademik Takibi Projesi) Tanıtım Programı Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda katılımcılar, okullarımızda "Urfa Okuyor" projesiyle devam eden kitap okuma saatine öğrenciler tarafından dağıtılan kitapların okunmasıyla devam ettiler. 

Bakanlığımız ve Valiliğimizin himayelerinde müdürlüğümüz proje ekibi tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen projelerin yer aldığı tanıtım videosunun gösterimi sonrası programın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt konuşmasında "Eğitim-Öğretim faaliyetlerinin en önemli amacı ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı iyi insan ve iyi vatandaş olarak yetiştirmektir. Öğrencilerimizin değişen dünya koşullarına uyum sağlayarak, içlerindeki heyecanı kaybetmeden öğrenmelerini, keşfetmelerini sağlamak, onlara parlak bir gelecek ve müreffeh bir ülke bırakmak için tüm eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrencilerimizi merkeze alarak çalışıyor ve onların günümüzün gerektirdiği donanıma sahip bireyler olması için gayret gösteriyoruz.

Öğrencilerimizin yetenekli, kendi kendini yönetebilen, millî, manevî, insani, kültürel değerlerimizi benimseyen,  koruyan fertler olmaları, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı, duyarlı, akl-ı selim, kalbi selim ve zevki selim bireyler olarak yetiştirilmeleri en önemli görevimizdir. Şanlıurfa ili genelinde okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını azaltarak her öğrencinin okuluna gitmekten mutluluk duyacağı bir yapılanma için her türlü gayreti sarf ediyoruz. Bakanlık temelli ve ilimiz özelinde Valiliğimizin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz tüm projelerimiz Ar-Ge ekibimiz tarafından öğrencilerimizin hem bilimsel hem de sosyo kültürel gelişimlerini tamamlamaları adına planlanmakta ve yürütülmektedir.

Hayalleri ve ufku sınırlarımızı aşan bir nesil yetiştirmek üzere hayata geçirdiğimiz projelerle Şanlıurfa'nın merkezinden en uzak beldesine kadar öğrencilerimizin elini tutmaya, yüreğine dokunmaya gayret ediyoruz. Tüm öğrencilerimizin temiz, güvenli ve eşit şartlarda eğitim almaları için tüm birimlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırsaldaki ve şehir merkezindeki tüm öğrencilerimizin sosyal ve akademik takiplerinin yapılması noktasında bugün sunumunu gerçekleştireceğimiz "FIRSAT" projemizde yapmakta olduğumuz tüm projelerimizin detaylarını sizlerle paylaşacağız." dedi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, İnsanı Eşref- i Mahlukat yani yaratılmışların en şereflisi olarak gören bir anlayışla, bu şehirdeki insanlarımıza katkı sunmak için, her geçen gün daha da artan bir şevkle çalıştıklarını belirterek başladığı konuşmasının devamında "Çünkü biliyoruz ki, insan faktörü bir ülkenin sahip olduğu en değerli varlıktır. Ülkeyi altınlar, petroller kurtarmaz yalnızca.

Bir ülkenin yüksek gelişmişlik seviyesine çıkabilmesi, günümüz dünyasında; bilgiden, eğitimden, teknolojiden ve bunlara sahip vizyonlu insanlarının var olmasından geçmektedir.

Ülkedeki mevcut insan kaynağının bu tarz beceri seviyesi geliştirilmeden, kalkınmış ülke olmak mümkün değildir. Böyle geniş bir perspektiften bakarak eğitim hususunun önemini düşünmek gerekiyor...

Bu anlayış, eğitim konusunu şehrimizde en öncelikli noktaya koymak adına oldukça yeterli bir argüman.

''Ağaç yaşken eğilir'' demiş atalarımız.

Bizler de; bu ülkeyi aydınlık yarınlara götürecek vizyonlu insan kaynağını, küçüklükten itibaren düzgün bir şekilde eğitmeliyiz. Aksini yapıp da çeşitli dertlere düçar olmaya lüzum yok. Tedbirimizi alalım.

Aileden başlayıp okulla taçlanan ve toplum hayatının diğer unsurlarıyla zenginleşen eğitim sürecini, evlatlarımız için en verimli şekilde düzenleyip kullanmalıyız.

Bir toplumun aydınlanmasındaki en büyük pay, o ülkenin evlatlarındadır. Evlatlarımızı, nakış nakış işleyerek yetiştirmeliyiz.

Evrensel değer ilkelerinin tümüne vakıf, milletine ve kendi değerlerine gönülden bağlı, hoşgörülü, saygılı, çalışkan bir gençliğe sahip olan bir ülkenin elbette geleceği de aydınlık olacaktır.

Ülkemizin geleceğini şekillendirmek adına bu denli önem arz eden evlatlarımıza, eğitim noktasında elimizden gelen her türlü imkânı sunmayı da kendimize yüce bir görev bildik.

Bu uğurda birçok projeyi hayata geçirdik. Fırat'ın Çocukları olsun, Urfa Okuyor projesi olsun, hepsi çok güzel bir şekilde ilerliyor.

''Fırat'ın Çocukları Takımına Sahip Çıkıyor'' projesinde Şanlıurfaspor'un maç günlerinde bir araya geldiğimiz evlatlarımızın gözündeki o heyecanı, o memnuniyet duygusunu görüyorum ya, işte o benim için dünyalara bedel...

Bu şehirde 747 Bin öğrencimiz var. Ülkemizin en genç nüfusuna sahip iliyiz. Pırıl pırıl gençliğe sahip bir şehir burası.

Bu evlatlarımızın elinden tutarsak, onlara çeşitli imkânları verirsek, inanıyorum ki çok ama çok güzel sonuçlar elde edeceğiz. Düzenli sulanan, bakımına imtina edilen her çiçek, tüm coşkusuyla açar. Yeter ki hayatımızdaki en güzel çiçek olan evlatlarımıza bu imkânları tanıyalım.

Millî Eğitim Müdürlüğümüzün tanıtımlarını yapacağı çok sayıdaki projelerimizle hem akademik hem de sosyal anlamda, evlatlarımıza çeşitli imkânlar yaratacağımıza inanıyorum.

Onlar görülmek, duyulmak ve sahip çıkılmak istiyorlar. Her birine öncelikle bizler sahip çıkacağız.

Aramızda öğretmenlerimiz var. Öğretmenlerimize de bir iki kelâm etmeden sözümü bitirmek istemem.

Bir anekdotta anlatılmıştı; öğrenci, hocasına mektup yazar ve girişinde şöyle der: "Memba-ı feyzu ilmu bereketli Hocam." 

Öğrenci burada, hocasına feyzin ve ilmin kaynağı nazarıyla bakıyor.

Öğrenci talebe olarak orada yerini alıyor, çünkü kendisi talep eden.

Hoca da muallim, ilmi bizzat veren. Kime? Talep edene...

Evlatlarımız öğretmenlerimizden bilgiyi, şefkati, sevgiyi talep ediyor. Öğretmenlerimizin de en sıcak şekilde çocuklarımızı sarıp sarmaladığını biliyorum. Bunun için eğitim camiamıza teşekkür ediyorum.

Yeni projelerimizle, çalışmalarımızla, gayretimizle, çocuklarımıza ulaşacağız ve bütün eğitim paydaşlarımızla yarınlarımızı nakış nakış işleyeceğiz İnşallah.

Projelerin oluşturulma safhasında fikirleriyle destek sunan, işin mutfağında ve sahada emek harcayan tüm paydaşlarımızı tebrik ediyorum." dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası program İl Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekibi tarafından yapılan proje tanıtım sunumu ile son buldu.

17-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-202217-11-2022

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.