ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'GELECEĞİMİZ İÇİN BIRAK MEKTUP' YARIŞMASI

'GELECEĞİMİZ İÇİN BIRAK MEKTUP' YARIŞMASI

"GELECEĞİMİZ İÇİN BIRAK" MEKTUP YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Yarışma, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi ve Büyükşehir Belediyesi iş birliği kapsamında yapılacaktır.

KONU: Öğrencilerin, zararlı alışkanlığı bulunan yakın akrabalarından birine; zararlı alışkanlığı terk etmesini isteyecek bir mektup yazması ve yazdığı mektup ile yarışmaya katılması hakkındadır.

AMACI: Zararlı alışkanlıklar (teknoloji bağımlılığı, tütünlü mamuller bağımlılığı vs.) günümüzün en vahim ve üzücü gündem konularındandır. Şahıs, bağımlılığıyla sadece kendisine zarar vermekle kalmayıp; ailesine ve topluma büyük zararlar vermektedir. Bağımlılık, aile içinde ve toplumda kırılmalara sebep olmakta; birliğe ve dirliğe büyük zararlar vermekte; önüne geçilemeyen büyük bedeller ödetebilmektedir.

Yarışma, öğrenciler tarafından zararlı alışkanlığı bulunan yakınlarına, zararlı alışkanlıklarından  kurtulmaları için yazacakları mektup ile mektubu yazan kişinin bilinçlenmesi ve zararlı alışkanlığı bulunan  şahısların bulundukları kötü durumdan kurtulmaları hedeflenmektedir.

Bunun yanında bu yarışma sayesinde zararlı alışkanlığı bulunan şahıslara ulaşım sağlanacak aynı zamanda bu şahıslara zararlı alışkanlıklardan kurtulma yolları anlatılacaktır. Gerek görüldüğü taktirde zararlı alışkanlığı ileri seviyede olan bireyler ise YEDAM, AMATEM, ÇAMATEM ve Halk Sağlığı Danışma Merkezlerine yönlendirileceklerdir.

Temel amaç; ülkemizdeki bağımlılık oranının hızla artması ve devletimizin bağımlılıklarla mücadele kapsamında toplumsal bilinçlendirmeye katkı sağlama ve bağımlılıkla mücadele konusunda devlete destek sağlamaktır. Böylelikle Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin önderliğinde yapılan aktif mücadelede sorumluluğu yerine getirmektir.

KAPSAM VE TEMA: Şanlıurfa'da genelinde Devlet ve Özel okullarında eğitim gören örgün öğrenciler arasında 3 Kategoride düzenlenecek olup her kategori için belirlenen konulardan biri işlenecektir. Bunlar;

1.       Kategori: Örgün İlkokul 3,4. Sınıf öğrencileri

   Bu kategoride "sağlıklı beslenme" veya "teknoloji bağımlılığı" temalarından biri işlenecektir.

2.       Kategori: Örgün Ortaokul 5,6,7,8. sınıf öğrencileri

   Bu kategoride "teknoloji bağımlılığı" veya "tütünlü mamuller bağımlılığı" temalarından biri işlenecektir.

3.       Kategori: Örgün Lise 1,2,3,4. sınıf öğrencileri

                 Bu kategoride "tütünlü mamuller bağımlılığı" veya "uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı" temalarından biri işlenecektir.

GENEL KATILIM ŞARTLARI:

1.    Her öğrenci yarışmaya sadece bir mektup (en az bir sayfa ve en fazla iki sayfa) ile katılabilecektir.

2.   Yarışma koşulları okul idaresi tarafından öğretmen ve öğrencilere duyurulacaktır. Yarışmanın dijital afişinin okul idaresi tarafından çıkarılıp öğrencilerin görebilecekleri bir yere asılması gerekmektedir.

3.   Mektup her yönüyle özgün olmalıdır. Mektubun tamamı veya bir bölümü basın-yayın organı veya herhangi bir mecradan kopyalanmış veya alıntı yapılmış ise mektup değerlendirmeye alınmayacak/derece aldıysa iptal edilecektir. Sorumluluk mektup sahibine aittir.

4.   Okulda oluşturulacak komisyonda bir okul idarecisi ve 3 öğretmen bulundurulmalıdır. Öğretmenler; Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve PDR Öğretmeni veya Sınıf Rehber Öğretmenlerinden olmalıdır.

5.    Öğrenci hazırladığı mektubu önce sorumlu öğretmenine gösterecektir. Öğretmen tarafından mektuplar arasından sınıf birincisi seçilecektir.

6.    Her okul kendi bünyesinde bir komisyon oluşturup, dereceye giren öğrencileri belirleyecektir. Ayrıca okullar kendilerince alınacak karar ile gerek görülür ise kendi okullarında ödül töreni yapabileceklerdir. Dereceye giren öğrencilere verilen ödüller okul idaresince karşılanacaktır.

7.    Okullar birinci olan öğrencisinin mektubunu dijital ortama aktarıp(el yazısı değil) e-posta yoluyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne göndereceklerdir.

8.   Yarışmanın Afişi İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanacak olup, okul duyuruları İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olacaktır. Halk duyurulması konusunda Büyükşehir Belediyesi billboardları ile tarafından duyurulacaktır.

9.   İlçe milli eğitim müdürlükleri, kendi bünyesinde ilçe milli eğitim müdür yardımcısı ya da şube müdürü başkanlığında oluşturacakları 4 kişilik komisyon, okullardan gelen birinci seçilmiş mektuplar arasından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde birinci belirleyip, belirlenen tarihte de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne E-posta yoluyla yollayacaklardır.

10.  Değerlendirme kıstasları, aşağıda belirtilen maddeler halindedir;

1.       Mektubun konuya uygunluğu 20 puan,

2.       Mektubun özgünlüğü 20 puan,

3.       Mektubun duygu ve düşünceleri yansıtması 20 puan,

4.       Akıcılık ve duruluk 20 puan,

5.       Türkçenin etkin kullanılabilmesi, yazım kurallarının doğru kullanılması 20 puan.

11.   İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gelen mektupların muhafaza edilip İl Milli Eğitim Müdürlüğünce talep edildiğinde yollanması.

YARIŞMA TAKVİMİ:

1.       22 Kasım 2021 tarihinde taraflarca onaylanan yarışma ile ilgili duyuru metinleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilmesi,

2.       30 Kasım 2021 tarihinden itibaren mektup yarışmasına başvuru duyurusunun okul idarelerince yapılması,

3.       14 Aralık 2021 tarihinde sınıf birincilerinin mektuplarının toplanması,

4.       20 Aralık 2021 tarihinde okul birincisinin seçilmesi,

5.       28 Aralık 2021 tarih aralığında okul birincilerine ait mektupların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yollanması,

6.       11 Ocak 2022 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından birincilerin belirlenmesi,

7.       20 Ocak 2022 tarihine kadar ilçe genelinde birinci olan mektupların İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yollanması,

8.       04 Şubat 2022 tarihleri arasında il genelinde her kategoride 1., 2. ve 3. mektupların belirlenip, MEB'in WEB sayfasında duyurulması,

9.       9 Şubat 2022 tarihinde Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda ödül töreninin yapılması.

 

ÖDÜLLER:

1.       Her kategorinin il birincisine(İlkokul-Ortaokul-Lise):Birincilik madalyası, tablet ve kitap seti

2.       Her kategorinin il ikincisine(İlkokul-Ortaokul-Lise): İkincilik madalyası, bisiklet ve kitap seti

3.       Her kategorinin il üçüncüsüne (İlkokul-Ortaokul-Lise):Üçüncülük madalyası, dijital kol saati ve kitap seti

4.       Mansiyonlara(İlkokul-Ortaokul-Lise): Madalya ve kitap seti

5.       İl Milli Eğitim Jüri üyelerine ( 5 kişi) :Tablet ve Plaket

6.       İl genelinde dereceye giren öğrencilerin sorumlu öğretmenine: Plaket

 

         BAŞVURU VE TAAHÜTNAME FORMU

 

22-11-2021

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.