ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HEMŞİRELERİMİZ ALMANYA VE ROMANYADA BİR AYLIK STAJ EĞİTİMİNİ TAMAMLADI

HEMŞİRELERİMİZ ALMANYA VE ROMANYADA BİR AYLIK STAJ EĞİTİMİNİ TAMAMLADI

        Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca  Erasmus+ Programı kapsamında 2014 yılında teklifi yapılan proje çağrısına  Maşuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ nin ´´Beyaz Meleklerin Avrupa Stajı´´  isimli projesi yüksek bir puanla kabul edilmişti.

       Proje, Sağlık Meslek Lisesi Öğrencilerinin stajını içermektedir. Proje kapsamında 30 öğrenci 2 Öğretmen Almanya’nın Otterndorf kentinde bulunan Capio Deutsche Klinik Otterndorf hastanesinde 12 Nisan 2015 - 12 Mayıs 2015 tarihleri arasında, 15 öğrenci 1 Öğretmen ise Romanya’nın Baia Mare kentinde bulunan Spitalul de Pneumotiziologie hastansinde 14 Nisan 2015 - 14 Mayıs 2015 tarihleri arasında bir ay süre ile staj eğitimlerini tamamladılar.

        Okul Müdürü Abdulselam İLHAN proje hakkında yaptığı değerlendirmede “Bildiğiniz üzere Okulumuz 2010 yılında eğitim-öğretime açıldı. Henüz yeni bir kurum olmamıza rağmen eğitim ve öğretim alanında sunulan tüm imkânları değerlendirerek öğrencilerimizin Avrupa’da staj yapmalarına imkân sağladık. Hemşirelik mesleğinin profesyonel gereklerini yerine getirebilen, birey ve toplumun sağlık bakım ihtiyaçlarını yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda değerlendirebilen, etik değerlere sahip, toplumsal değerlere saygılı, mesleki becerileri artmış, uygulayıcı, kendine güvenen, bireyler yetiştirmektir. Misyonumuza uygun olarak yaptığımız bu çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecektir.´´ dedi. Proje Hemşirlik öğrencilerinin Avrupada Donanımlı Hastanede Staj yapmaları konusunda hazırlandı. Proje koordinatörlüğümüzde okulumuzun Hemşirelik Alanında öğrenim gören öğrencilerinin Almanya ve Romanya’da stajlarını içermekte idi. Proje kapsamında öğrencilerimiz; Avrupa’da ki Hastanelerde yapılan uygulamalar, Hasta Yaklaşım, Hasta Memnuniyeti konularında teorik ve pratik eğitimler aldılar. Aynı zamanda öğrencilerimiz, Almanya ve Romanya’nın tarihi, kültürü, yaşam tarzı, iş disiplini vb. konularda deneyim elde ettiler. Proje’ye katılan öğrencilerimiz ile yaptığımız değerlendirmelerde şunu çok açık olarak gördük ki, öğrencilerimizin kendilerine olan özgüvenlerinde ve kişisel gelişimlerinde önemli bir gelişme sağlandı. Proje ile öğrenciler hayatlarında birçok durumu ilk kez yaşadılar. Bu durum hem onları hem de ailelerini önemli ölçüde memnun etti. Eğitim ve öğretime karşı motivasyonları gelişti ve belki de en önemlisi yabancı dil bilmenin gerekliliğini daha iyi anladılar.

       Proje her yönü ile bize ve öğrencilerimize önemli kazanımlar sağladı. Proje’de emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma başta Kaymakamımız Sayın Mustafa KUTLU’ ya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin İLCİ’ ye, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hacı Murat YANMAZ’ a, Ulusal Ajans Başkanı Sayın Mesut KAMİLOĞLU’ na ve çok değerli uzmanlarına şahsım ve öğrencilerim adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

        İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ise yaptığı açıklamada “ Maşuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen bu proje,  Hemşirelik alanında öğrenim gören çocuklarımızın kişisel gelişimleri açısından oldukça önemlidir.  Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının mesleki eğitime yaptığı bu katkı takdirle karşılanmaktadır.  Projenin belirlenen hedeflere ulaşması için Ulusal Ajans’ ın gösterdiği yakın ilgi ve hoşgörüye bir kez daha teşekkür ederim. Ümit ediyorum ki mesleki eğitim alanında göstermiş olduğumuz bu başarı diğer alanlarda devam edecektir.  Emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımı kutlar, başarıların devamını dilerim.” dedi.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.