ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HEMŞİRELERİMİZ LİTVANYA STAJINI TAMAMLADI

HEMŞİRELERİMİZ LİTVANYA STAJINI TAMAMLADI

 

HEMŞİRELERİMİZ LİTVANYA STAJINI TAMAMLADI
 

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca  Erasmus+ Programı kapsamında 2014 yılında teklifi yapılan proje çağrısına  Ceylanpınar Pınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin koordinatörlüğünde,Hacı Bozan Bozanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Maşuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin katılımı ile oluşturulan korsorsiyum proje teklifi sunmuş ve proje yüksek bir puanla kabul edilmişti.

Proje,yaşlı ve demanslı hastalara uygulanan psikososyal yardım metotlarının incelenmesini ve stajını içermektedir.Proje kapsamında 23 öğrenci Litvanya’nın Klaipeda kentinde bulunan Klaipeda Kolejinde 19 Nisan 2015-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında bir ay süre ile uygulandı.

Okul Müdürü Hüseyin ÇALIŞKAN proje hakkında yaptığı değerlendirmede “ Bildiğiniz üzere Okulumuz 2012 yılında eğitim-öğretime açıldı. Henüz yeni bir kurum olmamıza rağmen eğitim ve öğretim alanında sunulan tüm imkanları değerlendirerek öğrencilerimizin Avrupa’da staj yapmalarına imkan sağladık . “Hemşirelik mesleğinin profesyonel gereklerini yerine getirebilen, birey ve toplumun sağlık bakım ihtiyaçlarını yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda değerlendirebilen, etik değerlere sahip, toplumsal değerlere saygılı, mesleki becerileri artmış, uygulayıcı, kendine güvenen, bireyler yetiştirmektir.” Misyonumuza uygun olarak yaptığımız bu çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de artarak devam edecektir.

Proje,”Yaşlı ve Demanslı Hastalara Psikososyal Yaklaşım Eğitimi” konusunda hazırlandı. Proje koordinatörlüğümüzde üç okul’un Hemşirelik Alanında öğrenim gören öğrencilerinin Litvanya’da stajlarını içermekte idi.Proje kapsamında öğrencilerimiz;Demansın belirtileri,Demans Risk Faktörleri,Demansın evreleri,Fonksiyonel ve Davranış Problemleri,Demans Hastasında Sağlığı Koruma Önlemleri,Bakım Verenlere Düşen Görevler,Demanslı hasta psikolojisi,Demanslı Hastanın Yakınının Psikolojisi ve Hastaya Yaklaşımları konularında teorik ve pratik eğitimler aldılar. Aynı zamanda öğrencilerimiz,Litvanya’nın tarihi,kültürü,yaşam tarzı,iş disiplini vb. konularda deneyim elde ettiler.

Proje’ya katılan öğrencilerimiz ile yaptığımız değerlendirmelerde şunu çok açık olarak gördük ki,öğrencilerimizin kendilerine olan özgüvenlerinde ve kişisel gelişimlerinde önemli bir gelişme sağlandı. Proje ile öğrenciler hayatlarında bir çok durumu ilk kez yaşadılar.Bu durum hem onları hem de ailelerini önemli ölçüde memnun etti. Eğitim ve öğretime karşı motivasyonları gelişti ve belki de en önemlisi yabancı dil bilmenin gerekliliğini daha iyi anladılar.

Proje her yönü ile bize ve öğrencilerimize önemli kazanımlar sağladı.Proje’de emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma,göstermiş oldukları işbirliğinden dolayı korsorsiyum üyesi okullarımızın değerli yöneticilerine, bizlere her türlü desteği sağlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet KILIÇ’a,İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin İLCİ’ye, Kaymakamımız Sayın Ahmet KARATEPE’ ye, Belediye Başkanı Menderes ATİLLA’ya ve Ulusal Ajans Başkanı Sayın Mesut KAMİLOĞLU’na ve çok değerli uzmanlarına şahsım ve öğrencilerim adına şükranlarımı sunarım.” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet KILIÇ “ Pınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen bu proje, Hemşirelik Alanında öğrenim gören çocuklarımızın kişisel gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının mesleki eğitime yaptığı bu katkı takdirle karşılanmaktadır. Projenin belirlenen hedeflere ulaşması için Ulusal Ajans’ın gösterdiği yakın ilgi ve hoşgörüye bir kez daha teşekkür ederim. Ümit ediyorum ki mesleki eğitim alanında göstermiş olduğumuz bu başarı diğer alanlarda devam edecektir. Emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımı kutlar, başarıların devamını dilerim.” dedi.

 

Projenin ev sahipliğini yapan  Klaipeda Koleji,Litvanya’nın en köklü sağlık eğitimi veren  kurumu ve deneyimli eğitim kadrosu sayesinde  Hemşirelik ile ilgili  bir çok sempozyumun yapıldığı bir kurum olarak tanınmaktadır.Ülkemizde ki mesleki ve teknik eğitim kurumları  ile yakın işbirliği içerisinde olan Klaipeda Koleji,göstermiş olduğu dayanışma sayesinde bir çok projeye ev sahipliği yapmaktadır.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.