ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her şey Bu Coğrafyanın Çocuklarını Daha İyi Yetiştirmek, Daha Kaliteli Eğitim Ortamı Sunmak İçin

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Sene Başı Toplantısı Yapıldı
Her şey Bu Coğrafyanın Çocuklarını Daha İyi Yetiştirmek,  Daha Kaliteli Eğitim Ortamı Sunmak İçin

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu Sene Başı Toplantısı Karaköprü Onikiler Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu konferans salonunda Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Vali Yardımcısı Ahmet Fatih Sungur, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Eğitim Müfettişleri Başkanı Mehmet Vedat Küçükler, belediye temsilcileri, kurum müdürleri, STK'lar, il milli eğitim müdürlüğü idari kadrosu, öğretmen, öğrenci ve velilerin katıldığı toplantının açılışında eğitim istatistikleri, kurum türlerine göre okullaşma oranlarını aktaran İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Uğur Hatipoğlu sunumun devamında ikili eğitim yapan okul sayıları, resmi özel ilk ve ortaokul öğrenci sayıları, taşımalı öğrenci bilgileri, açık öğretim öğrenci sayıları, pansiyonlar, destekleme ve yetiştirme kursları, halk eğitim merkezlerinin kursiyer sayıları, özel eğitim sınıfı ve öğrenci sayıları hakkında bilgiler verdi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Uğur Hatipoğlu'nun Şanlıurfa'nın güncel eğitim verilerine yönelik sunumuyla başlayan toplantı, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak'ın başkanlık yaptığı oturumla devam etti.

Türkiye'de birçok ilin nüfusunun Şanlıurfa'daki öğrenci sayısından az olduğunu anımsatan Vali Şıldak, "Şanlıurfa ve eğitim sözcüklerini yan yana getirdiğimizde Türkiye ölçeğinde devasa büyüklüklerden bahsedebiliriz. Gerçekten birçok ilin nüfusu bile bizim öğrenci sayımızın altında kalıyor. 750 bin öğrenci, il nüfusumuzun üçte birine tekabül eden bir büyüklüğü oluşturuyor.

30 binin üzerinde öğretmeni, 22 binin üzerinde dersliği, 2 bin 546 okulu ile bu büyük ve geniş sektörü idare etmek, okul mevcudunun da yüzde 95'inin kamuya ait olduğu okullarda eğitimde verimli sonuçlar elde etmek, Türkiye standartlarına yetiştirmek, okuldaki derslik başına düşen öğrenci sayısı verileri gibi temel verileri iyi seviyeye getirmek için büyük bir çaba söz konusudur." dedi.

Şanlıurfa'nın Türkiye'de en genç nüfusa sahip il olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, her yıl 25 binin üzerinde yeni öğrencinin eğitim sistemine dahil olduğunu kaydetti.

Vali Şıldak konuşmasında, "Ben de göreve başladıktan bu yana defalarca eğitimle ilgili toplantılara katıldım ve başkanlık ettim. Milli eğitimle ilgili gerek yatırımlar, gerek öğretmen eksikliğimiz, gerek temel hedeflerimiz konusunda arkadaşlarla istişarede bulunduk. Şanslıyız çünkü yakın geçmişte Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ilimizi ziyaret ettiler, onunla da ilimizdeki eğitimin genel görünümünü, tablosunu analiz etme ve değerlendirme fırsatı bulduk.

Hedeflerimizi içselleştirip, benimseyip ilimizde topyekûn bir eğitim seferberliği oluşturmak, bu yönde hamle yapmak durumundayız. Bir kere Türkiye'nin en genç nüfusuna sahibiz, 750 bin öğrenci gerçeği bizim önümüzde duruyor. Her yıl yaptığımız analizlere göre 25 binin üzerinde öğrencimiz eğitim sistemine dahil oluyor. Her yıl 25 bin yeni öğrenci demek elbette ki yeni öğretmen, okul, derslik, spor salonu, taşıma ve pansiyon ihtiyacı demektir. Bu nedenle bu 2 ay zarfında güzel bir çalışma yürüttük. Mevcut olan çalışmaları derledik, topladık ve şu anda önümüzde bir yol haritası var. Bu yol haritasının temel bileşenleri var, bir defa fiziki ortamlarımızı yani okul sayılarımızı arttırmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, eğitimi birinci önceliği olarak gören Sayın Valimizle birlikte çalışmanın kendileri için önemli olduğunu belirterek başladığı konuşmasında " Derslik ve okul ihtiyaçları en önemli önceliğimiz. Asrın felaketini yaşayan ülkemizde tasarruf içerisinde bulunduğumuz bu dönemde devletimizin bakanlığımızın destekleriyle en elzem noktalara, konumlara okul yapacağımızı bildirmek isteriz. Bu coğrafyanın çocuklarını daha iyi yetiştirmek, daha kaliteli eğitim ortamı sunmak hedefinde, sayın valimizin öncülüğünde il milli eğitim müdürlüğünün her kademesindeki mesai arkadaşlarımla birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Okullarımızda akademik eğitimin yanında sosyal etkinliklerde önem vermemiz gerekiyor. Eğitimin olmasa olmazı öğretmenlerimizin yapacağı fedakarlıklarla okuldan başlayarak, ilimizde her bireyin desteğiyle eğitimde her anlamda hak ettiğimiz noktaya ulaşacağımıza inanıyorum" dedi.

Toplantı, yapılan konuşmaların ardından soru-cevap ve taleplerin dinlenmesi sonrası birlikte yenilen öğle yemeği ile sona erdi.

01-11-202301-11-202301-11-202301-11-202301-11-202301-11-2023

 

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.