ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin bilim adamlarını ve mühendislerini yetiştireceğimiz merkezimiz açılıyor.

Müdürlüğümüz Ar-Ge biriminin öncülüğünde STEM ve BİLİM merkezimiz açılıyor...
Geleceğin bilim adamlarını ve mühendislerini yetiştireceğimiz merkezimiz açılıyor.

Müdürlüğümüz Ar-Ge birimi öncülüğünde açılacak olan STEM ve BİLİM merkezimiz 17.10.2016 pazartesi tarihinden itibaren hizmete girecektir. Bu kapsamda açılacak olan merkezimizde Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarınıda bünyesinde bulunduran bir çok uygulama ve eğitim atölyesi öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunulacaktır.

Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Müdürümüz Metin İLCİ ; Günümüz dünyası, bireylerden üretici olmasını beklemektedir. Bireylerin üretkenliklerini ortaya koyabilmesi için ise, sorgulayan, düşünen ve yaratıcı olmalarını teşvik edici yeni ve farklı programların uygulanmasına ihtiyaç vardır bu kapsamda ilimizde ve ülkemizde bu açığı kapatacak bilimsel araştırmalara önem veren patent alabiliecek düzeyde öğenci yetiştiren bir merkeze acilen ihtiyaç duyulmuştur. Bizim bu merkezi açmamızda ki amaç ilimizin genç nüfusunu merkezimize yönlendirip araştıran soran sorgulayan ve üreten bireyler yetiştirmektir.

Ayrıca konu ile alakalı olarak İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet ERCAN;  ilimizde Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve robotik alanlarında açacağımız bu merkezde anasınıfı öğrencilerimizden üniversiteye hazırlanan her kademeden öğrencimiz ve tüm öğretmenlerimiz faydalanacaktır. Merkezimiz fen, teknoloji ve robotik eğitimleri anlamında birçok yeniliği bünyesinde barındıracaktır. Eğitim ve uygulama ağırlıklı atölyelerin yanı sıra gençlerimizin ufkunu açıcak konsept çalışmaların izletileceği bir sinema salonunda mevcut olacaktır. Öğrencilerin günlük olarak belli bir program eşliğinde ister bireysel ister sınıf olarak merkezi ziyaret edeceği burada eğitmenler tarafında öğrencilere bilgilendirmeler ve uygulama yapabiliecek isteyen velilerimiz ise öğrencilerine eşlik edebilecektir.

Son olarak konu ile ilgili ;STEM ve BİLİM merkezimizin açılmasında bizden katkılarını esirgemeyen, eğitim ile ilgili hangi konuda olursa olsun taleplerimizi geri çevirmeyen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Nihat ÇİFTÇİ´ye de merkezimize yapmış olduğu 5 takım STEM ve Robotik seti katkısından dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye´nin en büyük STEM merkezimizin açılışı 17.10.2016 Pazartesi saat 15:00´da Şanlıurfa Valisi Sayın Güngör Azim Tuna ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Nihat Çiftçi´nin katılımlarıyla gerçekleşecektir.


STEM nedir?

STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) Eğitimi;  teorik bilginin uygulamaya,  ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan dünyada birçok ülkenin öğretim programlarına dâhil ettiği bir eğitim yaklaşımı olma özelliğini taşıyor. 

STEM eğitimi, üretim, buluş yapma bilgi ve becerilerini kazandırmayı hedefliyor. STEM Eğitimi almış bireylerin, iş dünyasına girdiklerinde de bu becerileri sayesinde iş hayatının istediği niteliklere kolayca uyum sağlayabilmesi ve ülkenin ekonomik kalkınmasına katkı vermesi bekleniyor. STEM Eğitimi dünyada okul öncesi eğitimden yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan disiplinler arası bir yaklaşım olarak kabul ediliyor.

 

15-10-201615-10-2016

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.