ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE ÇOCUK TARIM İŞÇİLİĞİNİ ÖNLEME TOPLANTISI YAPILDI

MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE ÇOCUK TARIM İŞÇİLİĞİNİ ÖNLEME TOPLANTISI YAPILDI

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstihdam Politikaları Daire Başkanı İbrahim DEMİRCAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut AKSOY, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Türkiye Ofisi temsilcilerinin katıldığı toplantıda ülkemizde mevsimlik tarımda çocuk işçiliğinin sona erdirilebilmesi için yapılabilecekler, mevsimlik tarımda çocukları çalıştıran aileleri biliçlendirme çalışmaları konuşuldu.

   Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye’nin birçok ilinde yaşanıyor. Bu yüzden çocuklar zorunlu eğitimlerine devam edemiyor, geleceğe dair umutlarını da kaybediyorlar. Birçok çocuk için tatil anlamına gelen yaz tatili bu çocuklar için iş başı demek. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan çocuklar 180 günlük eğitim yılının 60 gününü tarlada çalıştığı için kaçırıyor.

   Konuyla ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut AKSOY şunları söyledi. ‘’ Türkiye’de mevsimlik iş göçünün özellikle sanayi bitkilerinde Fındık, Çay, Tütün, Pamuk gibi bölgemiz dışında yetişen bitkilerde olduğundan bizim bölgeden sürekli diğer bölgelere geçici göçler yaşanıyor. Dolayısıyla eğitim gören çocuklarımızda bu dönemlerde eğitimlerinden geri kalıyorlar. Bu da eğitimlerinde büyük kayıplar yaşamalarına neden oluyor. Bu konuda ailelere çok iş düşüyor. Çocuklarımızı tarlalardan alıp, okullara taşımak için İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.’’ 

03-02-201703-02-201703-02-201703-02-2017

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.