ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAYAT BOYU ÖĞRENME BİRİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ HAYAT BOYU ÖĞRENME BİRİMİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Keser Başkanlığında İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılan toplantıya İlçe Hayat Boyu Öğrenmeden sorumlu Şube Müdürleri ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürleri katılmış olup aşağıdaki gündem maddeleri görüşülmüştür.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde, Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır.

Kampanya kapsamında; İlçelerimizde okuma-yazma il yürütme kurulları oluşturuldu, broşür ve afişler hazırlandı, büyük ve küçük ebatlarda pankartlar yaptırıldı, mahalle ve köylerde alan taraması için; imam, okul müdürü ve müdür yetkili öğretmenler ile çalışmalar yapıldı, müftülüklerle irtibata geçilerek, mahalle ve köylerdeki camilerde cuma namazı sonrası okuma-yazma seferberliği ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

Bakanlığımız tarafından seferberlik kapsamında 19.820 adet okuma yazma kitabı gönderilmiş ve dağıtımı ilçelerimize yapılmış olup, tespit edilen eksik okuma yazma kitap ihtiyaçları da Bakanlığımızdan talep edilmiştir.

23 Şubat 2018 tarihinde 5645 kişi, 02 Mart 2018 tarihinde ise 4628 okuma yazma bilmeyen vatandaşımız ön kayıt yaptırarak okuma yazma seferberlik kampanyasına dahil olmuşlardır. Okuryazarlık Seferberliği kampanyası ilk günkü heyecan ve hızıyla devam etmektedir.

Destekleme ve Yetiştirme kursları ile ilgili olarak (DYK), halk eğitimi merkezlerimizin titiz çalışmaları neticesinde e kurs sisteminden alınan verilere göre II. Dönem mezun öğrenci sayılarında yüzde yüzlük bir artış görülmüştür. I.dönem DYK alan kayıtlı öğrenci sayısı 1128 iken, II.dönem bu sayı 2263’ e yükselmiştir. Yeterli olmamakla beraber bu konudaki çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Halk Oyunları kurslarının açılması yönünde titizlik gösterilmesi gerektiği belirtilmiştir. Okullarımızın halk oyunları ekiplerinin olması dile getirilmiş olup, daha önce alınan karar gereği, merkez ilçelerimizde bulunan okulların en az % 20’sinde,  diğer ilçelerimizin de en az % 10’ unda bu kursların açılması planlanmış olup, çalışmaların bu yönde devam ettiği belirtilmiştir ve kültürel değerlerimizin korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının öneminden bahsedilmiştir.

Okul Servis Araç Sürücüleri ve Okul Taşıtları Rehber Personel Eğitimi ile ilgili olarak bir genelge yayınlanmış olup, bu genelge doğrultusunda e-yaygın sisteminde açılmış bulunan kursların açılmasının uygun olacağı, İlçe MEM ve HEM internet sitelerinde bu konudan bahsedilmesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin bu konu üzerinde durmaları gerektiği belirtilmiştir. Konu ile ilgili ilde oluşturulan ve vali yardımcısının başkanlık ettiği koordinasyon birim toplantı sonrası konu ile ilgili ilçelerimize gerekli bilgiler verilmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezlerimiz de resmi yazışma yolları ile ilgili makamlarla irtibata geçerek bu eğitimleri vermektedirler.

3-4 Mayıs 2018 tarihinde öğrenme şenliği ile beraber halk eğitimi merkezlerimizin yaptığı çalışmalarla ilgili geniş çaplı ve iyi bir organizasyonla yıl sonu sergisinin Balıklıgöl platosunda yapılması, el emeği göz nuru ürünlerin halkımızın takdirine sunulması kararı alınmıştır. Halkımızın öğrenme şenliği kapsamında yapılacak bu etkinliklere birebir katılarak el becerilerini geliştirme ve bazı bilgileri öğrenme adına stantların kurulması planlanmaktadır. Öğrenme şenliği ile ilgili olarak halk eğitimi merkezlerimiz değişik başlıklar altında sunumlar yaparak halkımızı bilgilendireceklerdir.

Dilek ve temennilerle toplantı sona ermiştir.

09-03-201809-03-201809-03-201809-03-201809-03-2018

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.