ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Çocuklar İçin Yapay Zeka Eğitimi Atağı

 İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Çocuklar İçin Yapay Zeka Eğitimi Atağı

Türkiye'nin ilk "Eğitimde Yapay Zeka" konulu Öğretmen Eğitimi geçen hafta itibariyle Urfa STEM ve Bilim Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan öğretmenler katıldıkları eğitim sürecinin sonunda MEB ve Harran Üniversitesi onaylı sertifikalarını aldılar.

Yapay Zeka eğitiminin ülke genelinde yaygınlaştırılması ve eğitici eğitimlerinin açılması için Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Genel Müdürlüğü'ne başvurarak modüle eklenmesi için başvuruların da yapıldığını belirten Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Koordinatörü Veysel ÖNCÜL "Bu sene MEB'in düzenlemiş olduğu Uluslararası Robot Yarışmasının Şanlıurfa'da olması bu şehrin gelişen teknolojilere ilgisini gösteriyor. Şehrimizin yerli üretim noktasında bir üretim merkezi olması gayesiyle Yapay Zeka gibi eğitimlerle teknoloji atağımızı taçlandırarak geliştirmek istiyoruz. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Ar-Ge birimi olarak yapılan Yapay Zeka çalışmalarının kitaplaştırılması ve ulusal bir müfredat oluşturarak eğitimlerimizin sistematik bir şekilde ilerlemesini sağlayacağız." dedi.

Urfa STEM ve Bilim Merkezi Koordinatörü Halil İbrahim ÇETİN "Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak Yapay Zeka çalışmalarının okullar genelinde yaygınlaştırılabilmesi için Yapay Zeka Eğitici Eğitimi'ne başvuru yaptıklarını ve ulusal bir Yapay Zeka eğitimi birlikteliğinin sağlanarak bu eğitimin müfredatlar doğrultusunda öğrencilere verilmesi gerektiği konusunda girişimlerimizi gerçekleştirdik. Yapay Zeka eğitimlerinin hem Şanlıurfa hem de ülke genelinde yaygınlaştırılması gerekmektedir." dedi. Çetin, Urfa Stem ve Bilim Merkezinde görev yapan Abdurrahim Sargın tarafından hazırlanan  "Çocuklar İçin Yapay Zeka Eğitimi" kitabının yakın zamanda yayınlanacağını belirtti.

16-03-202016-03-2020

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.