ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU'nun 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU'nun 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Şanlı geçmişi boyunca birçok zafere imzasını atmış ve destanlar yazmış aziz milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azmin timsali olan İstiklal Marşı, 103 yıldan beri halkımızın millî duygularının ortak sesi olmuştur.

Marşımızı kaleme alan ve Türk milletinin gönlünde çok özel bir yer edinen İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy; kişiliği, fikirleri ve asil karakteri ile her Türk vatandaşı için örnek bir şahsiyettir. Kendisi yazılarını yalnızca kalemiyle değil, kalbiyle yazmıştır. Bu yüzden Mehmet Akif'in, kalbiyle ve imanıyla hareket eden bu milletin sesi olup "İstiklal Şairi" unvanına sahip olmasını asla tesadüf olarak değerlendiremeyiz.

Türk milletinin her ferdinde görülen vatan aşkı, millet bilinci, birlik ve beraberlik ruhu Akif'in dizelerinde en güzel şekilde somutlaşmıştı. Bugün İstiklal Marşı olarak okuduğumuz dizeler, esasında Türk milletinin ne denli kudretli bir millet olduğunu bizlere gösteriyor. Bu manada baktığımızda İstiklal Marşı'mız; millî birlik ve beraberliğimizin, bağımsızlık tutkumuzun net bir şekilde ortaya koyulduğu millî mutabakat metnimizdir.

Bizler; aradan 100 yıl da geçse, 1000 yıl da geçse, ilk dizesi "korkma" diye başlayan marşımızın muhatabı olacağız.100 yıl öncesinde yaşadığımız topyekûn mücadelede de, günümüzde yaşadığımız modern mücadelelerde de sahip olduğumuz en kıymetli hazine gençlerimizdir.

Cumhuriyetin 100. yılında bugün bizler varız ama ülkemizi 2053 ve 2071 hedeflerine ulaştırmak için şanlı bayrağı devralarak atiye doğru dinmek bilmeyen bir umutla koşanlar evlatlarımız olacak. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği cumhuriyetimiz, yarınlara evlatlarımızın omuzlarında yükselecek. Bu sebepten ötürü, her Türk evladının köklü mazisine yakışır adımlar atması gerekmektedir.

Bugün İstiklal Marşı'mızın kabulünün yıl dönümünü kutlama şerefine bizleri ulaştıran Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak üzere İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u veşanlı destanımızı yazmak uğruna can veren aziz şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

               "Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!"

                                                       

                                                                                                                                                    Asım SULTANOĞLU

                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

   

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.