ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU'un 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Asım SULTANOĞLU'un 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Türk tarihinde altın harflerle yazılmış bir destan olan Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümüne erişmenin onurunu ve gururunu milletçe yaşamaktayız.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum" dediği, bu emir karşısında şanlı Türk milletinin düşman orduları karşısında canlarını vatana siper ettiği Çanakkale; tarihimizde millî mücadelenin ilk kıvılcımının tutuşturulduğu önemli bir dönüm noktasıdır.

18 Mart 1915'te Türk milletinin yılmayan gayretleriyle kazanılan Deniz Zaferi; Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayan düşmanları hayal kırıklığına uğratırken, askerlerimize büyük güç ve moral vererek direniş gücünü artırmış, kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır. Bu zafer; tüm dünyaya donanma üstünlüğünün ve sayısal gücün, savaşı kazanmada tek başına yeterli olamayacağını gösteren bir örnektir. Çanakkale, vatan müdafaası söz konusu olduğunda şanlı Türk milletinin neler yapabileceğini dünyaya somut şekilde gösterdiği yerdir!

Çanakkale Zaferi; askerlerine "Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur." diyen Başkomutan Atatürk'ün, vatan uğruna canını seve seve feda eden 250 bin şehidimizin, yüz binlerce gazimizin ve şanlı bir milletin topyekûn zaferidir!

Farklı milletlerden insanların toprağın bağrında yan yana yattığı ve tüm dünyaya barış mesajlarının verildiği yegâne yer olan Çanakkale, binlerce şehidiyle Türk milleti için onur, gurur ve şeref abidesidir.

O günlerden bugünlere gelinceye dek 109 yılda pek çok şey değişti ama Türk milletinin her bir ferdinde olan vatan aşkı baki kaldı. Bizlerdeki bu kutsal aşkı gelecek kuşaklara aynı hassasiyetle aktarabilmek için elimizden gelen her türlü gayreti ve özveriyi göstereceğiz.  Türk milleti olarak vatan topraklarımızı ve şanlı bayrağımızı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kutsal emanet nazarıyla görüp muhafaza edecek, gelecek nesillere de bu aşkı ilmek ilmek işleyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerimle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere; bu toprakları vatan yapan kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Şanlı ecdadımızın ruhları şad, makamları cennet olsun!

Sevgi, saygı ve minnetle...                                           

                                                                                            Asım SULTANOĞLU

                                                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.