ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt'un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt'un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Toplumumuzun bir parçası olan engelli vatandaşlarımız için 3 Aralık tarihi,  Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Engelliler Günü" olarak kabul edilmiştir. Bugünün engelliler günü olarak kutlanmasında elbette ki toplumda bir farkındalık yaratmak ve engellilerin sorunlarına değinmektir. Yılın diğer günlerinde de engellilerimizle birlikte olmak, onların sorunlarına ve ihtiyaçlarına eğilmek hem kamu görevlisi olarak hem bir vatandaş olarak hepimiz için bir görevdir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışmalıyız.

Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, "asıl engel yüreklerde" de değildir.

 Hem ülkemizde, hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani  sizler bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsanız, araçlarınız için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa ve siz ne yapacağınızı bilemez duruma düşüyorsanız, işe girmek istediğinizde reddediliyorsanız, insanların "sen bunu yapamazsın" cümlelerine maruz kalıyorsanız, asıl engel burada demektir. Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve "sen bunu yapamazsın" şeklinde ortaya çıkan önyargılardır.

 "Mesele insan olunca, mesele insanın gönlüne dokununca her şey değişiyor. Onun için aslında engel fizikte değil, engel canda değil, engeller zihindedir. Zihindeki engelleri yıkamazsak engellilere çok şey yapmış olamayacağız. Onun için önce zihindeki engelleri kaldıracağız. O da eğitimle olacaktır, farkındalık oluşturmakla olacaktır.

Müdürlüğümüz bünyesinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz vasıtasıyla İl düzeyinde eğitsel tanılama izleme ve değerlendirme işlemlerini yaparak engelli kardeşlerimizin daha iyi eğitim almaları sağlanmaktadır.  " Görevde olduğumuz süre içerisinde engelli kardeşlerimiz ile beraber olmaya, beraber çalışmaya devam edeceğiz. İnsanlara fiziki mekân konulabilir ama kalplere fiziki mekân konulamaz.

 Adımlarımız hepimiz için farklı şekillerde olabilir. Önemli olan, kalpten kalbe giden sevgi köprüsünü yürüyerek geçebilmektir. '3 Aralık' tarihi; duyarlılığa, yüreğimizdeki kıpırtılara çağrı günüdür. Bu minvalde tüm engelli kardeşlerimizin '3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyorum. 

 

Sevgi ve saygılarımla...

 

Fevzi KURT

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.