ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ METİN İLCİ, İSTİKLAL MARŞI´ NIN KABÜLÜNÜN 95.YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE YAYINLADIĞI MESAJ

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 95. Yıldönümü İle Mehmet Akif Ersoy’ u Anma Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ METİN İLCİ, İSTİKLAL MARŞI´ NIN KABÜLÜNÜN 95.YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE YAYINLADIĞI MESAJ

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ mesajında;

Bugün, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. Yıldönümünü kutluyoruz. Atatürk´ün önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı´nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımızın Büyük Şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşında Türk Milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklal Marşımız, tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmektedir. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır.’ diyerek onu bize armağan etmiştir.

Bu düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 95. yıl dönümünde büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u en derin minnet ve şükran dolu duygularımla rahmetle anıyorum.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.