ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan´ın Engelliler Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan´ın Engelliler Haftası Mesajı

          ÖNCE EĞİTİM

10 Mayıs «Her birey engelli adayıdır» söyleminden uzaklaşarak, İnanç temelli duygusal söylemlerle kullanılabilir hale getirilen Engellilerin anayasal haklarının insanlık onuruna uygun şekilde düzenlenmesi gereğinin, insan olmanın temel ilkesi olduğu gerçeğini anlamak ve anlatmak tarihidir.

Engelliler Haftası bir kutlama, çiçek sunma haftası değildir. Bu hafta, farkındalık haftasıdır, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşme günüdür. Ve bugün, nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sinin engelli olduğu bir dünyada, bir haftaya sığmayacak derecede önemlidir. Engelli olmak asla utanılacak ya da saklanacak bir şey değil. Türkiye´de her 100 evden beşinde engelli bir vatandaşımız var “Sağlık, evde bakım, ayrımcılıkla mücadele, adil çalışma şartları, her alanda eğitim, mesleki eğitim, özelde ve kamuda istihdam, rehabilitasyon hizmetleri” Toplumun en dezavantajlı kesimi olan engelliler için geleceğe güvenle bakmak açısından olmazsa olmazlarıdır. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır şekilde hizmet almasını sağlamak, yapamadıklarına değil yapabildikleri becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyum sağlamak noktasında Kurum olarak üzerimize düşeni yapmak durumunda olduğumuzu biliyoruz. Engelliler kendi geleceklerini şekillendirirken toplumdan destek görmek istemektedir. Toplum olarak engellilere hak ettikleri yaşam şartlarını vermek hepimizin görevidir. Engellilerin eğitimi için Şanlıurfa’da 9 Okulumuz da 808 öğrenci eğitim görmektedir. Özel Rehabilitasyon merkezine giden 12182 öğrencimiz, Kaynaştırma eğitimi alan 5162 ve Özel Eğitim Sınıflarında, Destek Eğitim Odalarında, Evde Eğitim alan, Eğitim Tedbiri Uygulanan ve Danışmanlık Uygulanan toplam 2327 Öğrencimiz vardır. Şanlıurfa’da eğitim çağında olan tüm engelli bireylerin okula devam etmesi ve Eğitimde fırsat eşitliğinin olması, Tüm Eğitim kurumlarının engelli vatandaşlarımızın erişimine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Engellilerin eğitime kazandırılmasını özellikle kaynaştırma eğitimini önemsiyoruz. Engelli öğrencilerimizin akranlarıyla aynı sınıfta okumaları onlara ciddi bir katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren bireysel eğitim odalarının arttırılması için kurum olarak daha çok gayret göstereceğiz.

           Engelli insanların yardım alan değil, yardım eden bireyler olması için eğitilip, desteklemesi gerekir. Eğitilip desteklenen her engelli birey toplumun çok değerli bir parçası olarak topluma yük olan değil onun yüküne ortak olan bir birey olur. Engellilerin topluma entegrasyonu ile ilgili yapılan her çalışma yaşam kalitelerini yükseltmekte, sosyal hayatın içinde aktif, üretken ve kendine güvenen bireyler olmaktadır. Eğitim imkanından faydalanamayan engelliler için devlet destekli rehabilitasyon merkezleri açılmıştır. Bu merkezlerde engelli çocuklar hem psikolojik açıdan hem de öğrenim açısından herhangi bir ücret ödemeksizin eğitilmektedirler. Eğitilen her engelli topluma kazandırılan yeni bir bireydir.

 “Engelli vatandaşların hayatın her alanında, kimseye muhtaç olmadan, hayatlarını sürdürebilmeleri en temel insani haklarıdır. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli vatandaşlarımızın da toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz. Bu durum insanlık borcumuzun yanı sıra, çağdaş toplum ve sosyal devlet olmanın da en önemli gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam temennisiyle Şanlıurfa’da engellilere sorunlarını aşmak için yardımcı olan herkese teşekkür eder herkese engelsiz günler dileriz.

                                                                                                                                                                                                                                                                       

Şerafettin TURAN 

İl Milli Eğitim Müdürü 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.