ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞERAFETTİN TURAN’IN MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI VE MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞERAFETTİN TURAN’IN MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI VE MEVLİD KANDİLİ KUTLAMA MESAJI

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in kainatı şereflendirdiği bu gece Mevlid Kandili’ni idrak edeceğiz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ümmeti olarak bizlere düşen ilk vazife, onu doğru tanıyıp doğru anlamaktır. Onu doğru tanıyıp doğru anlamak ise öncelikle yaratılışın gaye ve hikmetini, insanî ve ahlâkî değerlerini, şefkat ve merhametini anlamaktan geçer.

Vahyi ilahiden önce yaşadığı toplumun güvenini kazanmış bir peygamberin ümmeti olarak, O’nun  doğruluk, dürüstlük ve güven bezeli karakterini benimsemiş, yüksek ahlâkını özümsemiş Kur’an ve Sünnet’ in aydınlattığı yolda yürüyen bir birey olmak istiyorsak, her şeyden önce Hz. Muhammed (s.a.v)’ in yolundan gitmemiz gerekir. Unutulmamalıdır ki;  Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünneti ve sireti, örnek hayatı, bizlere miras bıraktığı yüce değerler, müminler olarak hepimize emanettir.

Süleyman Çelebi tarafından yazılan “Mevlid-i Şerif”in, yüzyıllardır doğumlarımızda ve ölümlerimizde okunması geleneğinin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, O’nun sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhumuzun bir ifadesidir. Sürdürdüğümüz bu geleneğin gücü ve bunun hala milletimizin gönlünde yaşaması, gelecek için bizleri umutlandırmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Mevlid Kandilinizi tebrik ediyor; başta Ülkemiz ve İslâm Dünyası olmak üzere tüm insanlığın Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in yüce örnekliğinden nasibdar olması, kardeşliğimizin güçlenmesi ve insanlığın huzuruna vesile olması dileklerimle… “Kandilimiz mübarek olsun.”

                                                                                                                                                                                                   ŞERAFETTİN TURAN

                                                                                                                                                                                                  İl Milli Eğitim Müdürü

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.