ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞERAFETTİN TURAN’IN MİLLİ ŞAİRİMİZ MERHUM MEHMET AKİF ERSOY’UN VEFATININ 81. YILDÖNÜMÜ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ŞERAFETTİN TURAN’IN MİLLİ ŞAİRİMİZ MERHUM MEHMET AKİF ERSOY’UN VEFATININ 81. YILDÖNÜMÜ MESAJI

Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy gibi, pak bir ruhu, temiz bir vicdanı onun yüksek ideallerini, davasını bugün bir kez daha minnetle yâd ediyoruz. Onu hakkıyla anmak ve ona layık olmak, Akif´i düşünceleriyle, dünya görüşüyle güç karşısındaki asil duruşuyla tanımayı gerektirir.

Mehmet Akif Ersoy, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 12 Mart 1921´de kabul ettiği milli mücadelenin destansı ifadesi Kuva-i Milliye ruhunu yaşatan milli marşımıza imza atmıştır. İstiklal Marşımız tarih sayfasından silinmek istenen bir halkın yeniden dirilişinin simgesidir.

Mehmet Akif Ersoy, bütünüyle milletimizin karakterini yansıtmaktadır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var edendir. Milletimize istiklâl azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkânsızdır. Mehmet Akif, "Doğduğumdan beridir âşığım istiklâle", "Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal." diyerek, istiklâl mücadelesinde Türk Milletinin değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini bir ömür boyunca vermiştir.

İstiklâl Marşımızın mısraları da, yalnızca vatan, ezan, bayrak ve bağımsızlık aşkını dile getirmekle kalmayıp, tek yürek olduğumuzda nasıl bir destan yazabileceğimizin belgesi olmuştur. Bu duygularla, bizlere nice kıymetli eser ve milli şuur armağan ederek aramızdan ayrılan Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. yılında saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhu şâd olsun…

                                                                                           Şerafettin TURAN

                                                                                    İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.