ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

 
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN’ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

18 Mart Çanakkale Zaferi,

Tarihi şan, şeref ve zaferlerle dolu olan milletimizin en büyük zaferlerinden biri de kuşkusuz Çanakkale Zaferidir. Çanakkale, Müslüman Türk’ün kanıyla, canıyla, imanıyla, mücadele azmiyle kendinden kat bekat üstün düşman orduları karşısında kazandığı eşsiz bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Savaşları dünya tarihinin gördüğü en önemli kara ve deniz muharebelerinden biridir.      

Çanakkale çıkarması dar bir bölgede dünya tarihinde ilk olarak müştereken yapılan en büyük amfibi harekâtıdır. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif bu durumu şu şekilde tasvir etmiştir.

Şu Boğaz Harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi,

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

Tepeden yol bularak geçmek için Marmara´ya

Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

Bu çetin savaşlar içinde Mustafa Kemal’i derinden etkileyen Bombasırtı Muharebesi vardır ki, kendisi olayı şöyle anlatmaktadır:

“Karşılıklı siperler arasında mesafemiz 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulmamacasına hepsi düşüyor, ikincidekiler onların yerine giriyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor. Sarsılmak yok! Okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor, bilmeyenler Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayrete ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.             

İşte bütün bu taarruz ve saldırılara rağmen düşman kuvvetleri Gelibolu yarımadasına saplanmış kalmıştır.  Mehmetçiğin azmi ve imanı karşısında başarılı olamamıştır. Çanakkale’nin geçilemeyeceğini Yüzbaşı Hakkı Beylerle, Seyit Onbaşılarla, Elli yedinci Alayımızla, isimsiz nice kınalı kuzularla, Cevat Paşalarla,  Gazi Mustafa Kemal’le tüm dünyaya gösterdik, ruhları şad olsun. Bize düşen görev onların aziz hatırasını yaşatmak, birlik beraberlik içinde vatanımızı parçalamak isteyen düşmanlara fırsat vermemektir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılar sunarım.

 

Şerafettin TURAN

  İl Milli Eğitim Müdürü

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.