ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İstikbalimizin Emanetçileri Sevgili Çocuklar, Bayramınız kutlu olsun, sizler bu güzel ülkenin yarınlarısınız, sizler bizim umudumuz, geleceğimiz için ektiğimiz tohumlar, yetiştirdiğimiz fidanlarsınız.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN´ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  Mesajı

Aydınlık yarınlarımızın güvencesi, geleceğimizin mimarı olan sevgili öğrencilerim ve bu uğurda öğrenciler için gecesini gündüzüne katan onları evlatlarından ayırmayıp onları sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım,

Sevgili Şanlıurfalılar;

        Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. 23 Nisan, ülkemiz ve milletimiz için çok önemli bir ana tanıklık etmiş, asil bir milletin verdiği bağımsızlık mücadelesinin ardından birlik ve beraberliğin bayraklaştığı gün olmuştur.

       Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatmıştı. Bağımsızlığımızı, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretine azmine, kararlılığına, birlik ve beraberliğine borçluyuz.

          Ne mutlu ki bize demokrasiye olan inancımız meclisimizin açıldığı ilk günden bu yana katlanarak büyümüştür. 23 Nisan 1920’te kayıtsız şartsız millete verilen hakimiyet 98 yıldır Yüce Milletimizin iradesindedir.

          Milletimizin karakterinin bir yansıması olan milli egemenlik anlayışı, bu milletin damarlarında hep vardı ve var olmaya da devam edecektir. Bizler bugün istiklali ve istikbali için canını ortaya koymuş bir neslin evladı olmaktan duyduğumuz kıvancı paylaşıyor, kutsal bayrağımızın altında birlik ve beraberlik içinde bir bayramı daha kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

        Ülke tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri de kuşkusuz 15 Temmuz gecesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi´miz o gece haince bombalanmış, kuşatma altına alınmak istenmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi meclisimiz  Kurtuluş Savaşından sonra ikinci defa Gazilik şerefine nail olmuştur. Türk Milleti ve Değerli Milletvekillerimiz, haince planlanmış darbe girişimi karşısında da tıpkı Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi onurlu ve güçlü bir duruş göstererek, millî iradenin tecelligahı olan bu kuruma sahip çıkmışlardır. Bu devletin düşmanları 15 Temmuz gecesinde bir kez daha  anlamışlardır  ki bu millet vatanını ve meclisini canı pahasına koruyacak; Demokrasi ve egemenlik sonsuza kadar var olacaktır.

        Sizlerin de bildiği gibi  23 Nisan bize çifte bayramdır; Gazi Mustafa Kemal egemenlik sevincini yaşadığımız bu günü, egemenliğin teminatı çocuklara armağan etmiştir.

       Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu bayram; ilk milli bayramımız olmasının yanında, dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olmasıyla da bizleri onurlandırmakta ve ülkemiz bu güzel bayramı Dünya çocuklarıyla birlikte kutlamaktadır.

Sevgili çocuklar, sevgili gençler; 

Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri; 

         Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

         Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor, çocuklarımızın ve ülkemizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.

                                                                                                 Şerafettin TURAN

                                                                                               İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.