ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kamuoyuna Duyuru

 Kamuoyuna Duyuru

KAMUOYUNA DUYURU

                14.06.2017 Çarşamba günü bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Kaderleri Milli Eğitim Müdürüne Bağlı” haberine ilişkin basın açıklamasıdır.

Haberde Şanlıurfa’da çeşitli sağlık meslek liselerinden mezun olan yüzlerce öğrencinin, KPSS barajını aşmasına rağmen başvuru yapamadığı, mezuniyetlerinin henüz milli eğitim sistemine yansımadığını ve mezuniyetleri sistemde görülmezse öğrencilerin sağlık personel alımı için tercih yapamayacakları belirtilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 69. Maddesinde ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar e-okul sisteminde ki kayıtlar esas alınarak bitirdikleri okul türlerine göre diploma verilir. Bütün derslerden başarılı olmalarına rağmen stajını tamamlamayanlara diploma düzenlenmez. Yine aynı maddenin C fıkrasında stajını ders yılı bitiminden sonra tamamlayan öğrenciler için stajının sonra erdiği tarih diploma tarihi olarak yazılır ibaresi yer almaktadır.

                Söz konusu öğrencilerimizin sistemde mezun görünebilmeleri ve sağlık personeli alımı için tercih yapabilmeleri için yine aynı yönetmeliğin 133. maddesinin 2. Fıkrasında “Stajını başarıyla tamamlayan öğrencilerin listeleri okul müdürlüğünce onaylanarak öğrencilere duyurularak stajların kabul edildiğine ait belgeler öğrencinin dosyasına konur ve e-okul sistemine işlenir.” Denildiğinden staj sürecinin tamamlanması durumunda e-okul sistemine dahil edilebilecekleri ve nihayetinde mezun olma işlemlerinin tamamlanabileceğinin bilinmesi hususunda kamuoyuna saygıyla duyurulur..

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.