ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KORE CUMHURİYETİ TARAFINDAN ŞANLIURFA’DA 24 DERSLİKLİ OKUL YAPTIRILIYOR

KORE CUMHURİYETİ TARAFINDAN ŞANLIURFA’DA 24 DERSLİKLİ OKUL YAPTIRILIYOR

Valilik toplantı salonunda, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan’ın imzaladığı protokol gereği, Şanlıurfa’da geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların eğitimi ve Türk Milli Eğitimine entegrasyonu için Harran ilçesinde yapılacak okula, Kore Cumhuriyeti Hükümeti tarafından 1 milyon ABD Doları bağış sağlanacak.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in, şehrin ihtiyaçlarını doğru tespit etmesi, destek sağlanması noktasında ilgili yerlere etkili şekilde ifade edebilmesinin olumlu dönüşlerinden biri de Kore’den geldi.

Mayıs ayında Şanlıurfa’ya yaptığı ziyarette, Vali Abdullah Erin’in aktardığı bilgiler doğrultusunda Suriyeli çocukların eğitimine katkı sağlamak adına yeniden Şanlıurfa’ya gelen Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Hong-ghi Choi, Harran’da yapılacak 24 derslikli okul ve tefrişatı için 1 milyon dolarlık hibe protokolüne imza attı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Erdal Şekeroğlu tarafından karşılanan Büyükelçi Choi, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra, Vali Erin tarafından makamda ağırlanmasının ardından, protokol imza törenine geçti.

Yaptığı konuşmada duygu ve düşüncelerini dile getiren Büyükelçi Choi, Suriyeli mültecilere destek olmak anlamında Şanlıurfa’da güzel bir mutabakatı imzalamak için bulunduklarını belirterek, Vali Erin’e samimi karşılamalarından dolayı teşekkür etti. Şahsı ve Kore Cumhuriyeti adına şükranlarını ifade eden Büyükelçi Choi, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha artması temennisinde bulundu.

Büyükelçi Choi’yi Şanlıurfa’da ikinci kez ağırladığını belirten Vali Erin ise, “Sayın Büyükelçi’yi Şanlıurfa’da görmekten büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. İki dost ve kardeş ülkeyiz, geçmişi çok derinlere giden tarihi bağlarımız var. Daha önceki ziyaretlerinde, burada yaşayan Suriyeli çocukların eğitimiyle ilgili konuyu kendilerine anlatmıştık, ilgiyle dinlediler ve döndükten hemen sonra hem Suriyeli, hem de Türk çocukların eğitimine katkı sunmak amacıyla bir okul yapımına karar verdiler. Bunun için hem Büyükelçimize hem de tüm Korelilere gönülden teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyorum” dedi.

Efikap Özel Projesi adıyla Harran ilçesinde 5 bin 488 metrekarelik arsada, 1085 metrekarelik taban alanına inşa edilecek okul, 24 derslikten oluşacak. Mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığına ait olacak okulun, projesi çalışmaları ve inşaat işleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılacak okul, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak.

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.