ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÖY OKULLARI HÜKÜMLÜLER TARAFINDAN BOYANACAK

KÖY OKULLARI HÜKÜMLÜLER TARAFINDAN BOYANACAK

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve İş-Kur İl Müdürlüğü arasında ilimizde toplum kalkınması programı ile eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla işbirliğinde bulunularak, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol, İş-Kur İl Müdürü Lezgin Özmen tarafından imzalanan protokolle ilimiz köy okullarının boyama işleri, haklarında denetimli serbestlik kararı verilmiş hükümlüler ve eski hükümlüler tarafından yapılacaktır.

Yapılan protokolle tespit edilen 60 köy okulu, Ticaret ve Sanayi Odası tarafından temin edilecek 6 Bin litre boya, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce açılacak kurslarda eğitim gören hükümlüler tarafından boyanıp, toplum dayanışmasına ve hükümlülerin meslek edinmeleri ile topluma kazandırılması amaçlandığı belirtilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce boya badana ihtiyacı olan okullar tespit edilerek, kurs gören hükümlüler tarafından boyama işlemi yapılırken, hükümlülerin çalıştıkları süre içerisinde Genel Sağlık Sigortaları ile İş ve Meslek Hastalıkları ile ilgili primleri İş-Kur tarafından ödenerek, hükümlülerin çalıştıkları süre boyunca günlük yevmiyeleri de İş-Kur tarafından karşılanacağı belirtilmiştir.

İl Milli Eğitim Müdürü Turan, projenin ilk etabında özellikle kırsal kesimde boya ihtiyacı bulunan 60 okulun seçildiğini belirterek, 12 şer kişilik gruplar halinde kursların düzenleneceğini dile getirdi. İş-Kur Müdürü Özmen’de, kurslara ve boya çalışmalarına katılacak hükümlülerin genel sağlık sigortalarının yapılacağını ve ücretlerinin doğrudan hesaplarına yatırılacağını söyledi. Projeye 6 bin litre boya bağışında bulunan ŞUTSO’nun, ihtiyaç halinde bunu daha da artırabileceğini ifade eden Başkan Demirkol, bu tür çalışmalara her zaman destek olmaya hazır olduklarını kaydetti.

Projeye destek olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür eden Başsavcı Doğan, “1 Yıl sürecek bu projede yaklaşık 300’e yakın hükümlümüz yer alacak. Kurslarını tamamlayanlar sertifikalarını alacak. Aynı zamanda ekonomik bir gelir elde etmiş olacaklar. Kırsal kesimdeki okullarımızdan başlayarak eğitim alanlarının kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Eğitim, en çok önem verdiğimiz konulardandır. Hayata geçirdiğimiz projelerde sonuca ulaşmalıyız. Bu projede okullarımızın bakımını gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede öğrencilerimiz daha kaliteli şartlar altında eğitim ve öğretimlerine devam edecekler. Şanlıurfalı işadamlarımız ve hayırseverlerin desteğiyle daha çok sayıda öğrenciye ve okula ulaşılmasını istiyoruz” dedi.

Yapılan protokolün bir başlangıç olduğunu belirten taraflar tespit edilen 60 köy okulundan sonra da birlikte hareket edeceklerini belirttiler.

 

22-01-201822-01-2018

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.