ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUVEYTLİ YARDIM DERNEKLERİ İLE OKUL YAPIMI PROTOKOLÜ İMZALANDI

KUVEYTLİ YARDIM DERNEKLERİ İLE OKUL YAPIMI PROTOKOLÜ İMZALANDI

Şanlıurfa Valiliği ve Necat Derneği arasında imzalanan protokolle Eyyübiye ilçesinde 16 derslikli ortaokul yaptırılacak.   
Valilik toplantı salonunda düzenlenen törende protokol; Vali Abdullah Erin, Necat Hayır Derneği adına İbrahim Khalid Al-Bader, Said Yardım Derneğinden Muhatap Sorumlu olarak Mahmoud Alaouiss ve İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer tarafından imza altına alındı. 
İmzaların atılmasından önce heyete Şanlıurfa'daki Suriyelilere verilen eğitimle ilgili bilgi veren Vali Erin; "Şanlıurfa'daki Suriyelilere vereceğimiz eğitimle, barış gelince ülkelerine döndüklerinde Suriye'yi yeniden imar edebilmelerini bekliyoruz, tek amacımız budur" dedi. 
Hafta içinde Kuveytli hayır kurumarı tarafından yaptırılarak açılışı gerçekleştirilen okullardan da söz eden Vali Erin, "Açılışını gerçekleştirdiğimiz okullarla inşallah Türkiye, Kuveyt, Suriye kardeşliğinin diğer tüm İslam alemine ve insanlığa örnek teşkil edecektir. Açılışını yaptığımız okullarda okuyan çocuklarımız hepimizin ortak geleceği ve ümmetin yetim evlatlarıdır. O yüzden biz Allah'ın verdiği gücü sonunda kadar o kardeşlerimizin onurunu, şerefini, haysiyetini korumak için kullanmaya, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. 2011'den bu yana Kuveyt halkının, çok değerli Kuveyt Emirinin liderliğinde bu meseleye olan yaklaşımı ve destekleri için hem Şanlıurfalı kardeşlerimiz adına hem de burada yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz adına teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 
Protokolü yapılan okulun inşaatının Şanlıurfa'da en çok Suriyelinin yaşadığı Eyyübiye ilçesinde inşa edileceğini hatırlatan Vali Erin, "İnşallah kısa süre içerisinde bu okulunda yapımına başlayıp Suriyeli çocuklarımızın Şanlıurfalı çocuklarla birlikte eğitim almalarını sağlayacağız. Sizlerin de buradaki Suriyeliler için nasıl çaba gösterdiğinize bizler de şahitlik ettik, ahirette de Cenabı Allah'ın huzurunda şahitlik edeceğiz. Hepinize tek tek şükranlarımı iletiyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer ise protokol imza töreninde yaptığı açıklamada; İlimizde eğitime yaptığı katkılar ile ön plana çıkan kardeş ülke Kuveyt ile ortak kültürel ve tarihi bağlara dayanan çok yönlü olan ilişkilerin Kuveytli hayırsever derneklerinin yaptıracağı okullar sayesinde daha da pekiştiğini belirterek, Şanlıurfa'da eğitimin altyapısının sağlamlaşması, gerek Suriyeli, gerekse Türk öğrencilerimizin daha sağlıklı koşullarda eğitim almaları için çaba sarf eden başta sayın Valimiz Abdullah Erin olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.       
İyilik ve Sanayi Endüstrisi Derneği Genel Başkanı Faisal Alzamel ise; "Suriyelilere yönelik yaptığınız hizmetleri dünya üzerinde hiçbir devlet yapmadı. Avrupa ve Amerika'da göçmenlere yönelik çok muhalif sesler işitiyoruz, Türkiye'de ise böyle bir şey kesinlikle duymadık. Yardım güzel bir şeydir ama insanlara güzel yaklaşmak daha önemlidir. Türkiye'nin yaptığı bu hayırlar yeni bir şey değil, Kuveytliler olarak daha önce de sizin bu yardımlarınızı gördük. Tarih de buna şahittir ki sizinle bizim aramızda güçlü bağlar var. Kuveyt Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında hem Cumhurbaşkanlığı seviyesinde hem halk seviyesinde hem de iş ortaklığı seviyesinde çok yüksek ilişkilerimiz bulunmakta. Son zamanlarda gördüğümüz yaşananlar gözlerimizin önündeki perdeyi kaldıracaktır ve bundan sonra inşallah dostumuzun Türkiye olduğunu görecekler ve düşmanlarımıza yenilmeyecekler. Şunu da ifade etmek istiyorum. Müslümanların şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şey bir liderdir. Sizin Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan ta Çin'deki bir olayda dahi uçağına binip oradaki Müslümanların halini teftiş ederek liderliğini ortaya koyuyor. Hatta bizim Kuveyt Emirimiz sizin Cumhurbaşkanınıza doğrudan doğruya şunu söyledi. Ey kardeşim! Sen çok cesur bir adamsın ve biz de cesurları çok seviyoruz" ifadelerini kullandı. 
Açıklamaların ardından 16 derslikli okulun protokolü imzalanarak Şanlıurfa'ya ve Şanlıurfa'daki Suriyelilere hayırlı olsun dileklerinde bulunularak yeni iş birliklerinin devam etmesi dilekleri dile getirildi.

23-09-201923-09-201923-09-2019

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.