ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUVEYTLİ YARDIM DERNEKLERİNİN KATKILARI İLE YAPILAN CASIM EL CASIM LİSESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

KUVEYTLİ YARDIM DERNEKLERİNİN KATKILARI İLE YAPILAN CASIM EL CASIM LİSESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Kuveyt Emirliği'nin destekleriyle Şanlıurfa'da hayır faaliyetleri yürüten dernekler aracılığıyla yapımı tamamlanan Eyyübiye ilçesindeki Casım El Casım Lisesi'nin açılış töreni yapıldı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren Necat ve Said Yardım Dernekleri temsilcileri ile protokol üyelerinin katıldığı açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sayısız hayır işlerine destek olan Kuveytli hayırseverlere ve bu okulun yapımına destek veren Casım ailesi ile Şanlıurfa'da bu faaliyetleri yürüten dernek temsilcilerine teşekkür etti.  
Vali Erin, daha önce açılışı yapılan ve bugün hizmete sunulan okulda Şanlıurfalı ve Suriyeli çocukların birlikte eğitim alacağını, bu okullarda yetişen çocukların hem Türkiye'nin, hem Suriye'nin hem de tüm İslam aleminin geleceği için güzel işler yapacağına yürekten inandığını söyledi. 
Türkiye Cumhuriyeti'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın riyasetinde Suriyeli kardeşlerine her türlü desteği verdiğini ve kapılarını sonuna kadar açtığını hatırlatan Vali Erin, "Biz kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde bulunan dört milyon civarındaki Suriyeli kardeşimizin 450 binden fazlası Şanlıurfa'da misafirimizdir" dedi.
Bu kardeşliğe yönelik fitne fesat odaklarının durmadığını ve Suriyelilerin sınır dışı edileceği söylentisinin yayılarak hayırlı işlerin kıymetinin azaltılmasına yönelik girişimlerde bulunulduğunu ifade eden Vali Erin, bu iddiaların hiçbirinin aslı olmadığını ifade etti.
Vali Erin, Türkiye'de bulunan Suriyeli mazlumlara yönelik yardımların gerçekleşmesinde emeği bulunan başta Kuveyt Emiri olmak üzere tüm hayır sahiplerinden Allah razı olsun diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer ise yaptığı konuşmasında, Eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazların içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek  

''Bunu başarabilen toplumlar, gelişmiş toplumlardır. Başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur.

İyi bir insan olmak, iyi bir vatandaş olmak, çevresine ve insanlığa faydalı bireyler olarak hizmet etmek ancak ve ancak eğitim yolu ile mümkündür.

Dün açılışını gerçekleştirdiğimiz yapımı yaklaşık 1 yıl süren 16 derslikli Abdulaziz Yusuf El Adsani İlkokulu, Türk Kuveyt Kardeşliği Kız Ortaokulu ve bugün açılışını yapacağımız Casım El Casım Lisesi ve halihazırda inşası devam eden 3 okulumuz olmak üzere toplamda 7 okulumuzu Şanlıurfa'mıza kazandıran sayın Valimiz Abdullah Erin ve Kuveytli kardeşlerimize eğitime verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunarım. Vatanımıza, milletimize ve Şanlıurfa'mıza hayırlı uğurlu olsun.'' dedi.

Kuveytli hayır sahiplerinin katkılarıyla Şanlıurfa'da projeler yürüten Said Yardım Derneği temsilcisi Muhamed El Ensari, Şanlıurfa'da 25 okul yapımı için protokol yapıldığını hatırlattı. İnsan için zaruri ihtiyaçlardan olan eğitim ihtiyacını karşılaması için bu faaliyetleri gerçekleştirdiklerini dile getiren El Ensari, Hz. Muhammed'e gelen ilk ayetin oku ile başladığını ve insanın ancak okuyarak öğreneceğini, kültürünü artırabileceğini ifade etti. Medeniyetin esasının okumak olduğunu kaydeden El Ensari, "İnsanoğlu eğitimle beldesini geliştirir, geleceğini inşa eder. Biz hayırsever Kuveytlilerin desteği ile yapılan bo okulları açıyoruz ve başka projeleri takip ediyoruz. Bu gibi işlerde bize destek olan Sayın Valimiz Abdullah Erin'i kesinlikle unutmuyoruz. Bu projelere destek veren ikinci grup olan Kuveytli hayırseverleri de asla unutmuyoruz. Bizler, bu okulları sadece ve sadece Allah rızası için inşa ediyor ve bu hayırları Allah'ın kabul etmesini diliyoruz. Allah, bu okula destek olanların hayırlarını kabul etsin" dedi   

Sözkonusu okulun yapılması için destek veren Kuveytli Casım ailesini temsilen törene katılan Halit El Bedr de bu hayır işlerine destek veren Casım ailesinin tüm dünyaya hayırlar yapan, hayırlı, zengin ve cömert bir aile olduğunu ifade ederek, bu ailenin Kuveyt'te müntesibi çok olan ve yaptıkları hayırların nereye gittiğini önemsemeyen bir aile olduğunu söyledi.
Kuveyt Düvletinin kurulmasından bu yana 300 yıldır hayır faaliyetlerinin nesilden nesile aktarılarak devam ettiğini dile getiren El Bedr, bu hayır hizmetlerinin Kuveyt Emiri'nin riyasetinde tüm dünyaya yayılmaya devam edeceğini söyledi. El Bedr, "Kuveyt Emiri, tüm insanlık çapında hayır hizmetleri yapmak üzere bizim reisimizdir. Bu bizim için bir şereftir ve bunun için başkalarına üstünlük taslamıyoruz. Yaptığımız tüm hayır işlerini, Allah rızası için yapıyoruz" diye konuştu              
Necat Derneği Şanlıurfa temsilcisi İbrahim El Bedr de, "Ümmet-i Muhammed'in bizden beklediği en büyük iş, öğrencileri yetiştirmek, terbiye etmek ve eğitmektir. Tüm İslam devletlerinin en büyük kaybı, çocukların eğitimden mahrum kalması, zekalarının yok olmasıdır. Bugün, öğrencilerimiz ektiğimiz tohumlar olup, yarın onların hasadını alacağız. Bu çocukların en büyük silahı eğitimdir" dedi.     
Açılışı yapılan Casım El Casım Lisesi'nin, Türklerin, Kuveytlilerin ve Suriyelilerin katkı sunduğu üç milletin birlikte inşa ettiği, ümmetin bir sembolü olacağını ifade eden El Bedr, "Kuveytli hayırseverlerin selamlarını sizlere getirdim. Kuveyt Emiri veya Kuveytli halkı, hayırda yarışan bir ümmet olarak bu işleri bir minnet veya fazilet olarak addetmiyor, bunu adeta kendi üzerlerinde bir vacip, yapmaları gereken bir iş olarak görüyorlar. Biz, devletimizin Irak'la yaptığı savaş sonrasında yaşadıklarımızdan dolayı Suriye halkının neler yaşadıklarını gayet iyi anlıyoruz. Bu sebeple Kuveyt'te de Suriyelileri okutmak için okullar açtık ve çok sayıda öğrenci okuttuk. Bugün de yeni bir milattayız ve bu miladın adı Casım El Casım Okuludur. İnşallah başka okullarının açılması için de Allah'tan yardım diliyoruz" diye konuştu.
El Bedr, okulun açılmasında katkısı olan Vali Erin'e, belediye başkanlarına ve yardım elini uzatan herkese teşekkür etti.     
Yapılan konuşmaların ardından törene katılanlar hep birlikte okulun açılış kurdelesini yapılan dualarla kestiler. Açılış sonrası okulun sınıflarını ziyaret eden Vali Erin ve beraberindekiler, öğrencilere çanta ve çeşitli kırtasiye malzemeleri hediye etti.

20-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-2019

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.