ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB´DEN BİR İLK: ADAY ÖĞRETMENLERE 6 AY EĞİTİM ...

MEB´DEN BİR İLK: ADAY ÖĞRETMENLERE 6 AY EĞİTİM ...

Millî Eğitim Bakanlığı mesleğe ilk defa atanan aday öğretmenlerin yetiştirilme sürecine dair mevzuatta değişiklik yaptı. Aday öğretmenler bu süre zarfında derse girmeyecek, istediği bir İl’de Bakanlığın belirlediği program doğrultusunda Danışman Öğretmen nezaretinde 6 ay eğitime tâbi tutulacak. 2016/Şubat ayında ataması yapılan öğretmenlere yönelik hazırlık olmak üzere, tüm illerde beş günlük "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi" semineri düzenlendi.

Program, daha önce eğitici eğitimine tabi tutulan ve formatör olarak yetiştirilen eğiticiler tarafından, illerde aday öğretmenlerin adaylık sürecinde danışman öğretmen olarak görevlendirilebilecek olan öğretmenleri Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci konusunda bilgilendirmek amacıyla düzenlenmiştir.

Şanlıurfa’da düzenlenen seminer programının açılışına, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK de katıldı.

Ercan TÜRK, yaptığı konuşmada; “Türkiye; 20, 10, 5, 1 yıl öncesinin şartlarında değil. Eğitim dâhil hayatın her alanını kuşatan pek çok konuda değişim, dönüşüm, yenilik ve reform adına çok şey yapıldı. Hizmet üretme ve sunma anlayışı değişti.  Bu süreç; insan kaynağı, temini, istihdamı, yetiştirilmesi ve kariyer sistemini de değiştirmeyi zorunlu hâle getirmiştir. İnsan, insan gölgesinde yetişir… Bu bakış açısı ile aday öğretmenlerimizin tecrübeli bir öğretmenin yanında yetişmesi çok önemli. Yetiştirme programı; 14 hafta: izleme, eğitim ve okul dışı faaliyetleri; 10 hafta: hizmet içi eğitim uygulamaları olmak üzere toplam: 24 hafta olarak gerçekleştirilecektir. Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinde; Eğitim kurumu yöneticisi ve danışman öğretmen tarafından adaya verilecek çalışma programı doğrultusunda gerçekleştirilecektir. İl/İlçe Millî eğitim müdürlükleri programın uygulanmasında çevre şartlarını ve eğitim imkânlarını dikkate alarak planlayacak, okul dışı faaliyetlerin hafta içi uygun görülen günlerde yapılması sağlanacaktır. Eğitim-öğretim döneminde, aday öğretmenler 14 hafta süresince haftada dört (4) gün sınıf ve okul içi uygulamalara, bir (1) gün okul dışı faaliyetlere katılacaktır. Aday öğretmen, yetiştirme sürecinde çalışma programı çerçevesinde farklı günlerde farklı alanlardaki öğretmenlerin derslerini de izleyecektir. Rehberlik Araştırma Merkezlerine atanan öğretmenler izleme ve uygulama faaliyetlerini bu kurumlarda gerçekleştirecektir.

Yetiştirme programı ile aday öğretmenler; Öğretmenlik mesleğinin misyonunu öğrenecek, aidiyet ve adanmışlık duygusu gelişecek, Kültür ve medeniyetimizin özündeki/temelindeki eğitim anlayışının farkına varacak, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda belirtilen millî, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerimizi öğrenecek, Kültürel çeşitliliklerimizi ve eğitimle olan ilişkisini öğrenmiş olacak, Öğretmenlik uygulamalarına yönelik bilgi ve becerileri gelişecek, Millî Eğitimin genel politikalarını, güncel önceliklerini ve uygulamalarını öğrenecek, Uluslararası gelişmeler ışığında medeniyetimiz ve eğitimin gelecek vizyonu hakkında bilgi sahibi olacak, Öğrenme süreçleri ve eğitim etkinlikleri ile ilgili model uygulamaları öğrenecek, Eğitim-Öğretim ile ilgili mevzuatı ana hatları öğrenecek” dedi.

Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK, sözlerini şöyle tamamladı: “Gelişmenin, kalkınmanın anahtarı eğitimdir. Eğitimde de en kritik rol, öğretmenin. Nitelikli öğretmen yetiştirme ve sisteme kazandırma adına bu çalışmaya gerekli özenin ve katkının gösterilmesi hem millî bir görev hem de çocuklarımız ve ülkemizin geleceği adına hayırlı bir iş olacaktır.”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ ise  yaptığı konuşmada; ´´Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 15 Şubat 2016 tarihinde ataması yapılan 30 bin öğretmenin Adaylık yetiştirme süreci yeni bir paradigma ile hayata geçirilmiş, aramıza yeni katılan meslektaşlarımızın stajyerlik süreleri yeniden belirlenmiştir. Sayın Bakanımızın deyimiyle ´Öğretmen Öğretmenin elinde yetişir.´ düşüncesiyle siz emektar öğretmen arkadaşlarımın göstereceği duyarlılık ve özveri sayesinde Aday Öğretmenlerimizi en güzel şekilde yetiştirecek Vatana ve Millete hayırlı insanlar olarak hizmet etmenin erdemini hep birlikte yaşayacağız. İlimize ataması yapılan 2370 öğretmenden 465 öğretmen Adaylık sürecini İlimizde geçirecek olup bu kapsamda Aday Öğretmenlere sınıf içi, okul içi ve okul dışı faaliyetler olmak üzere gerekli programlar Bakanlığımız tarafından hazırlanmıştır. ´Atanmış Öğretmen değil Adanmış Öğretmen´ olmamız dileğiyle aday öğretmenlerin yetişmesinde göstereceğiniz hassasiyetten dolayı şimdiden hepinize teşekkür eder, geleceğimizin inşasındaki katkılarınızdan dolayı şükranlarımı sunarım.´´ dedi. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan TÜRK Bey´ in İlimizi ziyaret ederek toplantımıza katkı sağladıklarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.´´ diyerek sözlerini tamamladı.

22-02-201622-02-201622-02-2016

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.