ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ ARTIRMA TOPLANTISI YAPILDI

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ ARTIRMA TOPLANTISI YAPILDI

Mesleki Eğitim Merkezi Programına kayıt olacak öğrencilere lise diploması verilmesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER başkanlığında yapılan toplantı Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesinden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim CANBEK ile Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan okul müdürlerinin katılımı ile gerçekleşti.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail YAPICIER toplantıda, "Mesleki eğitim ülkemizin kalkınması açısından temel yapı taşlarından biridir. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde mesleki eğitimin tanıtılması önem arz etmektedir. Yapılan son düzenleme ile Mesleki eğitim merkezine kayıtlı öğrenciler fark derslerini kayıtlı oldukları okullarda tamamlayarak lise diploması almaya hak kazanmışlardır. Bu gelişme mesleki eğitim merkezi programını tercih etme oranını artıracaktır. 2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Sisteminde birinci nakil başvuru döneminden itibaren mesleki eğitim merkezlerini tercih edebilmeleri sağlanmış olup, herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşmemiş olan öğrenciler birinci nakil başvuru döneminden itibaren mesleki eğitim merkezi programlarını tercih edebilirler" dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim CANBEK, ilimizde mesleki eğitim veren okulları tercih etme oranının arttığını belirterek şu hususlara dikkat çekti: "Mesleki eğitimin tanıtılması, mesleki eğitime yönlendirme ve rehberlik çalışmaları tercih döneminde öğrenci ve veliler üzerinde önemli etki bırakmaktadır. Mesleki eğitimin tanıtılması konusunda ilimizdeki okullarımız birçok faaliyet gerçekleştirmişlerdir. Buna mesleki eğitim merkezlerinin görünürlüğünü artıracak faaliyetleri de eklememiz ve bu konuda çalışma yapmamız gerekmektedir" dedi.

Bilindiği üzere mesleki eğitim merkezleri zorunlu ortaöğretim kapsamına alınmıştır. Mesleki eğitim merkezi programına kayıtlı öğrenciler haftada bir veya iki gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün ise sözleşme imzaladıkları işletmelerde pratik eğitim almaktadır. Mesleki eğitim merkezi programına kayıtlı öğrenciler 11 inci sınıf sonunda "Kalfalık Belgesi", 12 nci sonunda ise "Ustalık Belgesi" alarak mezun olmaktadırlar. Öğrenciler eğitim süreleri içerisinde asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret almakta, ayrıca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri yatırılmaktadır.

02-08-201902-08-2019


Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.