ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Şanlıurfa’nın Sorunları Konuşuldu

MÜSTEŞAR YARDIMCISI ERCAN DEMİRCİ ŞANLIURFA´DA YATIRIMCILARA SESLENDİ
Mesleki Eğitimde Şanlıurfa’nın Sorunları Konuşuldu

   Mesleki ve Teknik Eğitimi iyileştirmek amacıyla yapılan yenilik ve çalışmaları sektöre aktarmak, sektörün mesleki eğitime daha fazla destek vermesini sağlamak, mesleki ve teknik eğitimde özel sektörün payını artırmak, karşılıklı görüş alış verişinde bulunmak ve Mesleki Eğitimde Okul-Sektör işbirliğini geliştirmek hedefleriyle 9 Şubat 2017 tarihinde ilimizde Mesleki Eğitim – Özel Sektör istişare toplantısı yapıldı.

   Toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Vali Yardımcısı Ufuk AKIL, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ, Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan TAŞALTIN, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, Daire Başkanı Recep ALTIN, Bakan Danışmanı İsmail GÜLER, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail DEMİRKOL, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şefik Bakay, İş-Kur İl Müdürü Sait ARDAN, Millî Eğitim Uzman Yardımcısı Mehmet ÇİÇEK ve ilgili birim temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya ayrıca Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Sanayi ve Ticaret Odalarının temsilcileri ile Şanlıurfa İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Mesleki Eğitimden Sorumlu Şube Müdürleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul müdürleri ile Şanlıurfa´nın önde gelen sektör temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

   Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ  konuşmasında şunları söyledi. ‘’ Bugün ilimizde, Peygamberler şehrinde ; Türkiye nüfusunun en genç ilinde sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Mesleki Teknik Eğitim ve Sektör toplantısının şehrimizde yapılmasını buradaki gençlerimize verilen değerin nişanesi olarak görüyoruz. Sayın Müsteşar Yardımcımız, sayın Genel Müdürümüz ve sayın Sektör Temsilcilerini bir arada görmek bizleri onurlandırmaktadır. Ülkemiz adına hayati adımların atıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde gençlerimizin Ülke Sanayi ve Ticaretinde söz sahibi olabilmeleri için yapacağımız bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.’’

   Toplantıda bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ ise insanı insan yapan vasıflardan birinin üretme kapasitesi olduğunu, ticaretin ayakta kalmasının yegane şartının nitelikli insan olduğuna işaret eden DEMİRCİ, Şanlıurfa´nın varlık sebebi tarım değildir, Şanlıurfa´nın varlık sebebi ticarettir. Ticaretin ayakta kalmasının yegane şartı nitelikli insandır. Nitelikli insanı yetiştirmek ve nitelikli ticareti geliştirmenin en önemli faktörünün eğitim olduğunu, eğitimi, hele de  Mesleki  Eğitimi sadece okullara hapsetmek aslında bedenleri okullara hapsetmekten çokta öte değildir. Okulların sadece eğitimin bir departmanı olduğunu anlatan DEMİRCİ sözlerini şöyle sürdürdü. ‘’ Mesleki Eğitim hayatın içinden, erbabından öğrenilir. Mesleki Eğitimde çırak, usta, kalfa ilişkisi olmazsa olmazdır. Özellikle Şehri, Ülkeyi zenginleştirmek hususunda mesleki eğitimin tek çıkış noktamız olduğu inancındayız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi, eğitimin bütün bölümlerinin lokomotifi kılabilmek için büyük seferberlik içindeyiz. Ehil iş gücü yetiştirme gayretindeyiz.’’

   Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY ise katılımcılara yaptığı sunum ile mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmaları anlattı.  GÜLAY mesleki ve teknik eğitim ile ilgili önemli düzenlemelerin yer aldığı 6764 sayılı kanun ile getirilen yeniliklerden bahsederek; çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin 3’te 2’sinin devlet desteği olarak verileceğini, mesleki eğitim öğrencilerinin 10. sınıftan itibaren sigortalanacağını, meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılarak bunun yerine ek puan uygulamasının getirildiğini ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini ifade etti.

   GÜLAY konuşmasının devamında bakanlığımızın son zamanlarda mesleki eğitim ile ilgili yaptığı önemli işler olan Okul Hamiliği Projesi, İhtisaslaşmış Okullar, sektör ile işbirliği protokolleri, mesleki ve teknik eğitim programlarının güncellenmesi, öğretim programlarına değerler eğitimi ve ahilik kültürünün yansıtılması ve mesleki ve teknik eğitim kurumları okul yönetim modelinden bahsetti.

   Sunum sonrası katılımcılar tarafından sorulan soruları, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Ercan DEMİRCİ, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İLCİ,Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail DEMİRKOL cevapladılar. Heyet proğramın devamında Şanlıurfa Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulundu.

10-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-201710-02-2017

10-02-201710-02-201710-02-2017

10-02-201710-02-201710-02-201710-02-2017

 

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.