ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde 3D Teknolojisi Kullanımı Projesi Tanıtımı Yapıldı

Mesleki ve Teknik Eğitimde 3D Teknolojisi Kullanımı Projesi Tanıtımı Yapıldı

Şanlıurfa’da mesleki ve teknik okullarda okutulmakta olan modüllerin interaktif hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan proje basına tanıtıldı.

 

Şanlıurfa Valiliği’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Milli Eğitim Bakanlığı Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan katıldı.

 

Mesleki ve teknik okullardaki eğitimde çığır açacak olan proje hakkında düzenlenen basın toplantısında bilgi veren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, üç boyutlu modelleme ile öğrenmenin kolaylaşacağını, öğrencilerin derse ilgilerinin artacağını ve hızlı öğrenmenin sağlanacağını belirterek, şunları söyledi, “Üç boyutlu modelleme, bilgisayar ortamında bir nesnenin matematiksel olarak vektörel bir formatta oluşturulmasıdır. Ortaya çıkan ürün model alınan nesnenin geometrik bir temsilidir ve 3 boyutlu modeldir. 3D model olarak alınır. Ancak sadece model oluşturulması, amaç görselleştirme olduğu zaman yeterli olmaz. Modelin görselliği, model görselleştirme diye adlandırılan bir süreçten daha geçirilerek arttırılır veya model kullanılarak çeşitli animasyonlar oluşturulabilir. Mesleki ve Teknik eğitimde tablet bilgisayarlar aracılığıyla kullanılan öğrenim materyalleri modülleri, konuşan birer elektronik kitapçığa dönüştürülmesi ve görsel olarak mesleki eğitim verilebilmesi için bir çalışma başlatılmıştır.”

 

Üç boyut teknolojisi ile öğrencilerde motivasyon sağlanacağını, derslere ilgilerinin artacağını, farklı bakış açıları kazanabileceklerini ifade eden Vali Tuna: “Bu sistemle zor ve karmaşık konuların daha kolay anlaşılır hale gelmesi, hızlı ve kalıcı öğrenmeyi sağlaması soyut kavramların somutlaştırılmasına yardımcı olması, üç boyutlu düşünme becerisini geliştirmesi, derslerin günlük hayatla ilişkilendirilerek bilgilerin daha kolay kavranması gibi olumlu etkileri görülüyor. Öğrencilerimiz, geleceğin eğitim sistemi olarak öngörülen 3D içeriklerle, okuyarak dinleyerek, duyarak, görerek, eğlenerek ve her şeyden önemlisi hissederek öğrenecekler. Üç boyutlu eğitim dersleri ile öğrenciler dersi görsel açıdan farklı bir şekilde gördükleri ve aynı zamanda dinledikleri için öğrenmeleri o düzeyde yüksek olmaktadır. Dersin anlatımı sadece işitme organına değil aynı zamanda görme organına da hitap ettiğinden dersin öğrenci tarafından algılanması kolaylaşmaktadır” şeklinde konuştu.

28-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-2017


 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.