ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN´ın öğretmenlere mesajı

  Öğretmenlik mesleğinin odağında insan yetiştirmek vardır. Merkezinde insan olan, kutsal bir vazife icra etmektesiniz.
Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN´ın öğretmenlere mesajı

 

Eğitim Neferi Kıymetli Öğretmenlerimiz

 

13/02/2017 itibarı ile Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlamış bulunmaktayım. Kadim Peygamberler şehri, Milli Mücadelenin Şanlı kentinde görev yapacak olmanın mutluluğunu yaşamakla beraber şahsıma tevdi edilen görevin ağırlığı ve sorumluluğunu yüklenerek hizmet etmenin heyecanı ve gayreti ile görevimi yapacağım. Bugün gönül insanlarının bu güzel şehrinde  eğitim-öğretim gibi kutsal bir vazife ile görevlendirilmiş olmak, benim için tarifi imkansız bir mutluluk oluşturmakta.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

 

Öğretmenlik mesleğinin odağında insan yetiştirmek vardır. Merkezinde insan olan kutsal bir vazife icra etmektesiniz. Geleceğimiz, sizlerin ellerinde şekillenecek ve Urfa’mıza Ülkemize ve İnsanlığa yön verecektir. Eğitim -öğretim süreçlerinde siz kıymetli öğretmenlerimiz daima işin öznesi, lokomotifidir. Eğitimin diğer paydaşlarının sizlerle ahenk içinde olması başarının olmazsa olmazıdır. Uğraşınızın merkezinde insan olduğu bilincinden şaşmadan azim ve gayretle, belirlenen hedefe yılmadan ilerlemelisiniz. Yetiştirmiş olduğunuz bir çocuğumuzu ilerleyen hayatının bir evresinde, hiç de beklemediğiniz bir anda ülkenin önemli bir kurumunun başında yönetici, başarılı bir iş adamı veya buluşlarıyla dünyaya yön veren bir bilim insanı ya da kişilik sahibi, şerefli bir vatandaş olarak bulduğunuzda bütün sıkıntıları eserinizin güzelliği ile unutur, dünyanın en mutlu insanı oluyorsunuz. Bu mutluluk maddiyatla alınamayacak bir hazine, sonsuz bir gönül zenginliği olduğunu yaşayan bilir.

Yenilenen programların geliştirilmesinde ve uygulanmasında en önemli görev öğretmenlere düşmektedir. Bu dönemde sorumluluğunu sevgiyle büyüten idealist ve önder öğretmenlere ihtiyaç var. Öğretmen, görev alanı ve rolü itibariyle liderdir. Öğretmen entelektüeldir, rol modeldir. Öğrenci merkezli yapılandırıcı eğitim noktasında eğitim felsefesi bakımından süreci yöneten, yönlendiren, öğrenciye liderlik eden kişi olarak en önemli konumdadır.

İnsanı merkeze almayan eğitim politikaları ve yaklaşımların hiçbir anlamı olmadığını, eksik olduğunu hepimiz biliyoruz. Yaşadığımız Dünya’da çağdaş eğitim anlayışının her bireyi ayrı bir dünya olarak kabul etmekte olduğunun bilincindeyiz. Öğretmen olarak bizlere düşen görev sadece bilgi aktarmak değil, öğrencilerimizin davranış biçimlerini geliştirmelerine rehberlik ederek, ilgi ve yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayıp onları hayata hazırlamak ve bilgiye ulaşma yollarını fark edip, içselleştirdikleri bilgiyi hayata aktarmalarını sağlamak olduğunu fark etmemiz ve eğitimde düstur edinmemiz gerekir. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tüm yöneticilerimizle ve öğretmenlerimizle beraber vizyonumuz; bilgiye erişme becerisine sahip, verimli ve etkin çalışma alışkanlığı kazanmış; yaratıcı, sorgulayıcı ve bağımsız düşünebilen; sanata ve insana duyarlı; etik değerlere saygılı; ilkeli ve özgüven sahibi bireyler yetiştirmek olacaktır.

Geleceğimizin mimarı olan siz değerli arkadaşlarımızla yapacak çok işimiz olacak. Hep birlikte aynı hedefe koşalım. Birikimlerimizi paylaşalım, özgür bireyleri özgün fikirlerle özgüven sahibi kılma gayreti içinde olalım. Bu tabloda emeği olan meslektaşlarım; unutmayınız ki fikirleriniz ve projelerinizle çocuklarımızı geleceğe yetiştiren ve ilham veren kişiler sizlersiniz.                                     

     

        Şerafettin TURAN

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü

  

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.