ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerin Şanlıurfa’yı Derslerinde Öğrenecekleri Protokol İmzalandı

Öğrencilerin Şanlıurfa’yı Derslerinde Öğrenecekleri Protokol İmzalandı

   Şanlıurfa’daki üçüncü sınıf öğrencilerinin Şanlıurfa Kent Tarihini ve Kültürünü öğrenmelerine yönelik örgün öğretim müfredatına dâhil edilecek olan “Şanlıurfa Dersi” protokolü Valilikte imzalandı.

   Protokol Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan tarafından imzalandı.

   Şanlıurfa Dersi’yle tüm ilkokul 3. Sınıf düzeyindeki çocukların Şanlıurfa Kent Tarihi ve Kültürünü derinlemesine öğrenmesi amaçlanıyor. Dersin amaçlarından biri de, kültürel değerleri ve potansiyelleri, eğitimin en verimli çağı olan erken yaş döneminde, özellikle de örgün eğitim müfredatı içinde Şanlıurfa ve ilçelerinde öğrenim gören tüm çocuklara aktarmak ve temel bir altyapı bilgisi kurmak olarak belirlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce geliştirilecek ve ön çalışmaları yapılacak bu projenin, yerel kültürel çeşitlilik ve hoşgörü duygularını geliştirmede büyük katkısı olması bekleniyor. 

 

   Erken yaş döneminde Şanlıurfa ve ilçelerinde öğrenim gören çocuklara Şanlıurfa’nın kültürel değerleri ve potansiyellerini aktarmayı amaçlayan dersin protokolünün imza töreninde konuşan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; bu tür derslerin yaşanılan şehrin, çocuklara iyi ve doğru bir şekilde tanıtılması için gerekli olduğunu belirtti. Çalışmaya katkı veren kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasına devam eden Vali Tuna: “Şanlıurfa’da 2 milyon insan yaşıyor. Bu insanlar içinde yaşadıkları şehri ne kadar iyi tanıyorlar. Bu noktada bu ders önemli bir ihtiyaçtı. Bu fikri getirdiği için öncelikle Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemiz ve Harran Üniversitemize de katkı verdikleri için teşekkür ediyorum. İl Kültür Müdürlüğümüz ve Şurkav da ilin kültürel yönden sahip olduğu zenginlikleri ile ilgili gerekli kaynak ve materyalleri sağlamak adına üzerlerine düşeni yapacaklar. Kurumlarımızın işbirliğiyle böyle güzel bir olayı hayata geçiriyoruz. Bu büyük bir eksiklikti. Diğer şehirlere de örnek olmasını diliyorum. İlimiz ve çocuklarımız için hayırlı olsun” dedi.

   İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ise: “Şanlıurfa ile ilgili programımız ve müfredatımız hazırlandı. Sayın Valimizin de onayından geçti. Artık bugün itibariyle ilkokul 3. Sınıflarda bir İl tarihiyle, geleneğiyle, göreneğiyle ders olarak okutulacak. Bir İl’in ders olarak okutulması gerekiyorsa bence bunun Şanlıurfa olması gerekiyor. Bu dersin okutulmasında emeği geçen başta Sayın Valimiz olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Rektörümüze, İl Kültür Müdürümüze, Milli Eğitim camiamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

   Konuşmalar sonunda imza törenine geçilerek ilimiz öğrencilerinin kendi kültür ve geleneklerini öğrenmede büyük destek sağlayacak bir projenin temeli atıdı.

14-04-201714-04-201714-04-2017

 

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.