ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Kayıplarını Tespit Komisyonu Yapılan Toplantı İle Çalışmalarını Tamamladı

Öğrenme Kayıplarını Tespit Komisyonu Yapılan Toplantı İle Çalışmalarını Tamamladı

Covid-19 salgını nedeni ile yüz yüze eğitimin yapılmadığı dönemlerde yaşanan öğrenme kayıplarını gidermek amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde oluşturulan komisyon nihai çalışmalarını tamamladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle uzun bir süredir devam eden uzaktan eğitim sürecinin 1 Mart 2021 tarihi itibari ile sona ermesi ile yüz yüze eğitim yeniden başladı. Öğretmenlerimizin büyük özverisi ile yürütülen uzaktan eğitim sürecinde yoğun çabalara rağmen bir takım öğrenme kayıpları yaşandı. Bu kayıpları önlemek adına henüz yüz yüze eğitime geçilmeden çalışmalara başlayan İl Millî Eğitim Müdürlüğü düzenlenen son toplantı ile çalışmalarını tamamladı. Kazanım eksiklikleri sınavla tespit edilecek öğrencilerin salgın dönemindeki öğrenme kayıplarını tespit etmek için öncelikle ilköğretim 2, 3 ve 4. sınıf düzeylerinde Türkçe ve Matematik derslerini kapsayan bir sınav yapılması kararlaştırıldı. Temel Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde Ölçme Değerlendirme Merkezi personeli ve öğretmenlerden oluşan 20 kişilik bir komisyon kuruldu. Salgının en yoğun olduğu dönemlerde sağlık kurallarına dikkat edilerek daha önce 3 kez yüz yüze bir araya gelen komisyon üyeleri 18 Mart tarihinde İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail YAPICIER'in başkanlığında 4. kez bir araya gelerek hazırlık çalışmalarını tamamladı.

Sınav verilerine göre öğrencilere akademik destek ve rehberlik hizmeti verilecek Konuyla ilgili açıklama yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail YAPICIER; Türkçe ve Matematik derslerinden 25'er sorunun sorulduğu ve tamamen kazanım odaklı bir sınav hazırlandığını belirterek; "Sınav sonucunda yapılan değerlendirmelere göre öğrencilerimizin eksik olduğu kazanımları tespit ederek bu eksikliklerin giderilmesini hedefliyoruz. Süreç boyunca öğrencilerimize rehberlik hizmeti de vererek öğrenme kayıplarını en aza indirmeyi sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Okullarımız ve öğrencilerimiz arasında kıyaslama yapılamayacak sınavın, Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2023 Vizyon belgesinde belirttiği ilke ve esaslara uygun şekilde hazırlandığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail YAPICIER; "Sınavın sonuçlarından elde edilen veriler tamamen öğrenme eksikliklerini belirleme amaçlı değerlendirilecek. Okullarımız ve öğrencilerimizin başarı açısından birbirleri ile kıyaslanması gibi bir durum söz konusu olmayacak." dedi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail YAPICIER; çalışmalara katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür ederek, çalışmanın faydalı olması temennisinde bulundu.

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.