ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇÖLYAK FARKINDALIK SEMİNERLERİ VERİLDİ

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇÖLYAK FARKINDALIK SEMİNERLERİ VERİLDİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda sabah ve öğleden sonra iki bölüm halinde verilen seminerlerle Çölyak hastası öğrencilerin tanınması ve erken teşhisinde katkıda bulunmak için öğretmenlere bir seminer verildi.

İnce bağırsağın GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerji hassasiyeti olan Çölyak’ın belirtileri konusunda bilgilendirilen öğretmenlerden, öğrencilerin bu tür hassasiyeti olanlara dikkat etmeleri istendi.

Seminerin öğleden sonraki bölümüne Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ziya Suluyer, Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehdi Turgut, Şanlıurfa Çölyak Dernek Başkanı Hasan Doğan, öğretmen ve Çölyak hasta yakınları katıldılar.

Seminerde bir konuşma yapan Ak Parti Şanlıurfa Çölyak Derneğinin yaptığı girişimlerle bizler Ankara’da meclis Çölyak komisyonu kurarak Şanlıurfa’da iki gün süren toplantılarla bu hastalarımız için neler yapılabileceği konusunda sahada bir araştırma yapıldığını, özellikle Şanlıurfa’da belediyelerin yaptığı hizmetlerin büyük önemi olduğunu belirterek kendilerine teşekkür etti.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Haliliye Belediyesi olarak tüm insanlarımızın mutlu, huzurlu olduğu bir ortam oluşturmak ve bu hastalarımızın yaşam seviyesini arttırmak için gerekli çalışmaları yaptık. Aynı sofrada oturup aynı yemeği yiyememenin hayatı boyunca sevdiği yemeği yiyememenin, ailesiyle aynı yemeği paylaşamamanın acı bir şey olduğunu hissediyoruz.”

Çölyak hastalarımızın ihtiyaçlarını, gıda maddelerini temin ettik ve sayın milletvekillerimiz Mehmet Ali Cevheri’nin de içinde bulunduğu Şanlıurfa’da toplantısı yapıldı.

Özellikle 2 gün boyunca Çölyakla ilgili tüm konular tartışıldı. 2 gün boyunca ev sahibi olarak gerekli hassasiyeti gösterdik. Hastalarımızın daha mutlu olması için elimizden geleni yapmaya hazırız. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ziya Suluyer ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu farkındalığı çok önemsediklerini, haftada üç gün öğretmenlere bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini, bu toplantıların bütün öğretmenlere ulaşıncaya kadar devam edeceğini, öğretmenlerimizden öğrendiklerini öğrencilere aktarmalarını istediklerini belirterek daha sağlıklı nesiller için İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman iş birliğine hazır olduklarını söyledi.

02-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-201802-01-2018

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.