ŞANLIURFA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına Hazırlık Öğretmen Mesleki Çalışma Programı Düzenlendi

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılına Hazırlık Öğretmen Mesleki Çalışma Programı Düzenlendi

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılına hazırlık öğretmen mesleki çalışma etkinliği GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (GAP TEAM) konferans salonunda; AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Ali Cevheri, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Özel Meslek Liseleri Federasyonu Başkanı Avukat Ahmet Yalçın, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, okul müdürleri ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, meslek liselerinin ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Bir yıllık refah istiyorsan tohum ek, on yıllık refah istiyorsan ağaç dik, yüz yıllık refah istiyorsan insan yetiştir anlayışıyla istihdam kaynağı olarak ülkemizin sanayisinde önemli bir yer tutan mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz öğretim faaliyetlerinin ve yönetimin yeni olgular doğrultusunda iyileştirmesi önem arz ediyor. Meslek liselerimizde ülkemizin üretim ekonomisine katkı sunan gençlerimiz yetişiyor ve bu okullarımız Türkiye'nin geleceğin de ve çalışma hayatında ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerimizin yetişmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Bu konudaki hedefimiz meslek lisesi öğrencilerimizin niteliğini artıp gelişimini sağlayarak kalifiye meslek elemanları yetiştirip ülkemizin yerel ve ulusal sanayi sisteminde katkı sağlamaktır. Bu okuldaki öğrencilerimiz ara eleman olarak değil aranan eleman olarak aranacak insanlar olacaktır."

Şanlıurfa Tüm Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Derneği Başkanı Av. Ahmet Yalçın, Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri iş gücü piyasasına ihtiyacı olan nitelikli ana elemanı yetiştiren eğitim yuvaları olduğunu anlattı. 28 Şubat'ta bu liselerin katsayı engeliyle önünün kapatıldığını belirten Yalçın, "Katsayı engeli mesleki eğitimin genleriyle oynamıştır. Meslek lisesi memleket meselesi şiarıyla hareket eden hükümetimiz kendi kendine yeter. Üreten Türkiye'nin önünde büyük bir engel olarak duran katsayı sorunu 2010 yılında çözdük" ifadelerini kullandı.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek de Şanlıurfa'da kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini belirterek, "Federasyon Başkanımız ve bu sektörün müdürleriyle ara ara konuşuyoruz, sık sık görüşüyoruz gerçekten emekleri şehrimizin gelişimi açısında çok büyük. Biz Şanlıurfa Ticaret odası olarak mesleki eğitim okulunu organize sanayi bölgesinde yaptık ve bu okulda hangi işletmeye hangi branşta personel ihtiyacı olursa oradan göndermeyi, çalışmalarını sağlıyoruz" dedi.

Şanlıurfa'ya yatırımcı geldiğini ama kalifiyeli eleman konusunda sıkıntıların yaşandığını söyleyen AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, "Buraya yatırımcı geliyor, işçi gönderiyoruz ancak fabrika kalifiye eleman istiyor ama giden, gönderilenler düz lise mezunu 2 aylık kursa tabi tutuluyorlar, o kursta da eli iş tutmaya başladığında yapamam diyor çıkıyor" ifadelerini kullandı.

AK Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri de öğretmenlere seslenerek, "Değerli hocalarım hepiniz hem hoca hem anne hem babasınız, siz nasıl ki çocuklarınızı okula gönderdiğiniz de iyi bir eğitimcinin eli altında yetişmesini istiyorsanız başkasının çocuklarına da aynı nazarla bakmanız gerekiyor. O çocuklar ülkemizin geleceği olduğu gibi bizim size emanetimizdir" dedi.

06-09-202206-09-202206-09-202206-09-202206-09-202206-09-202206-09-202206-09-2022

 

Ertuğrulgazi Mahallesi Osmangazi Caddesi No 14 Haliliye / Şanlıurfa - 0 (414) 280 63 00 / 0 (414) 280 63 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.